| Barbie69 a întrebat:

Cum se face o compunere in care trebuie sa prezinti particularitati ale operei lirice? cum sa o incep?

Răspuns Câştigător
| DNSK a răspuns:

In primul rand, incepi cu definitia genului liric si anume "Genul liric cuprinde operele literare in care sunt exprimate direct ideile si sentimentele autorului prin intermediul eului liric".
Apoi particularitatile ar fi: folosirea figurilor de stil, a simbolurilor, transfigurare artistica. Genul liric se caracterizeaza prin subiectivism, prezenta confesiunii, creearea unei anumite atmosfere in concordanta cu trairile eului liric.
De obicei, creatiile lirice sunt compuse in versuri

| Barbie69 explică (pentru DNSK):

Si cum o inchei? multumesc anticipatlaughing

| DNSK a răspuns (pentru Barbie69):

In concluzie, opera (numele operei) - in cazul in care trebuie sa faci demonstratia pe o opera anume- apartine genului liric
Sau, daca vrei ceva mai deosebit "Conform argumentelor aduse, genul liric este acela care sugereaza o emotie afectiva sau intelectuala prin valorificarea functiei poetice si functiei emotive in actul comunicarii"