| CristineDelaruss a întrebat:

Cum se face o descriere artistica?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| strikerZ a răspuns:

Trebuie doar sa fii TU! Sa fii naturală! Succes. Fundă?

| CristineDelaruss explică (pentru strikerZ):

Dar trebuie sa o fac pe versurile lui G. Cosbuc. :-s

| foreverуσυηg a răspuns (pentru CristineDelaruss):

Pff. Atunci raspunsul meu nu se potriveste laughing

| CristineDelaruss explică (pentru foreverуσυηg):

E ok, iti du oricum funda, am rezolvat eu si a fost bine :d. trebuia sa enumeram verbele, imaginile artistice, subst. + adj. si figurile de stil si la sfarsit concluzia.

| madalinutzelul a răspuns (pentru strikerZ):

Si daca eu nu stiu cum s-o scriu? waiting Aveam si eu nevoie de exemple ca la textul argumentativ:"opinia mea este ca...","in primul rand..." chestii din astea

| larisika a răspuns (pentru madalinutzelul):

Madalin am si eu nevoie de ce spui tu! ajuta-ma
:*

7 răspunsuri:
| strikerZ a răspuns:

Începi cu definiția
Fragmentul citat este o descriere artistica in versuri/proza deoarece prezintă trăsăturile specifice acesteia.
In 1 rand se observa ca principalul mod de expunere este descrierea
In al 2 rand perspectiva descrierii este una subiectivă/obiectivă si e sustinuta de o serie de procedee artistice. Tabloul din natura este conturat printr.o gama variată de figuri de stil. Epitetele(exemple) prezintă caracteristici ale tabloului descris. Personificarile (exemple) umanizează elementele cadrului natural. Inversiunile(exemple) aduc in prim plan elementele descrise. Deosebit de expresive si sugestive sunt metaforele si epitetele metaforice: (exemple)
Aceste figuri de stil creează imagini artistice inedite. Predomină în text (un anume tip de imagini) ing. vizuale (exemple). Aceste imagini se îmbina ce cele auditive(exemple)
Ca in orice descriere predomină grupurile nominale subst+sunat si subst+adj:exemple
Prin toate aceste procedee artistice descrierea se plasticizeaza si astfel scriitorul își exprimă propriile stări sufletești de... pe care le trăiește în...
Si acum concluzia
In concluzie prin multitudinea elementelor constitutive prin unitatea compozițional, prin prezenta procedeelor artistice fragmentul citat apartine unei descrieri artistice in versuri.

| Iulia_Rob_1997 a răspuns:

Iti dau eu un model;
descrietea este modul de expunere prin care sunt surprinse trasaturi definitori ale unui personaj /persoane, ale unui obiect, ale unui fenomen sau colt din natura;
ARGUMENTE CUM SA DEMONSTREZI CA APARTINE DESCRIERII
+prezenta figurilor de stil
+prezenta imaginilor artistice
+utilizarea grupurilor nominale subst-adj, verb-adverb
SI APOI SPUI
in concluzie, modul de expunrere este descrierea