| anonim_4396 a întrebat:

Daca fac anul asta o facultate la buget si la anul ma las, pot sa incep alta tot la buget? Am inteles ca la facultatea noua ar trebui sa platesc doar anul pe care l-am facut deja in alta parte si restul nu, asa este sau se procedeaza altfel?

6 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu inteleg foarte bine intrebarea. Daca ai facut un an la buget si dupa renunti la facultate nu mai trebuie sa platesti nimic. Daca incepi alta facultate nu are nicio treaba cu prima si daca vrei sa te transferi la alta cu acelasi profil dupa ce ai terminat un an de buget la prima, intri la taxa indiferent de notele din primul an. Mai explica-mi odata intrebarea daca nu ti-am raspuns.

| Ramina a răspuns (pentru CuriousStuff):

Am dat acum in iulie la medicina si nu am intrat, vreau sa dau in sesiunea din toamna la litere pentru ca au ramas locuri la buget apoi la anul sa ma las de ea ca sa dau din nou la medicina si ma intrebam daca merge sa dau la medicina tot la buget chiar daca fac un an la buget la facultatea asta.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Ramina):

Da, normal ca merge. Cand incepi o facultate nu te intreaba nimeni daca ai mai facut una si in ce conditii. Daca intrii cu medie mare si prinzi loc la buget nu te opreste nimeni. Poti sa faci si mai multe facultati simultan si sa fii la buget la toate (daca poti duce). De ce nu incerci si la medicina in toamna? Sau sa incerci in alt oras.

| Ramina a răspuns (pentru CuriousStuff):

Au fostt cate 7 pe loc la medicina. nu mai raman locuri pentru toamna. si la inscriere pe fisa era o intrebare daca am facut alte facultati

| CuriousStuff a răspuns (pentru Ramina):

Bataie mare pe medicina. Nu stiu exact de ce intrebarea aia, dar oricum cert e ca poti sa intrii la buget indiferent de ce studii ai mai urmat.

| Biu009 a răspuns (pentru Ramina):

Din ce oras esti? In orasul meu, daca nu intri la medicina si faci un an in alta parte si dupa dai iarasi admiterea la medicina si intri, va trebui sa platesti toti anii, nu doar primul pe care l-ai facut la o alta facultate