| Believe9 a întrebat:

Daca folosesc anticonceptionale si merg la solar sau stau mai mult la soare exista riscul sa apara pete pe corp?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Riscuri asociate expunerii la ultraviolete artificiale:
"solarul poate determina aparitia de pistrui, alunite, lentigo actinic (pete solare), aparitia unei hiperpigmentatii la nivelul fetei la femeile care utilizeaza anticonceptionale (cloasma), aspectul de "piele de leopard" (pete albe pe fondul unui tegument bronzat) la persoanele cu pitiriazis versicolor."--- vezi sursa, in articolul semnat dr.Camelia Vasu
medic specialist dermato-venerologie:http://www.emedonline.ro/......rticle.php

2 răspunsuri:
| Catti a răspuns:

Ce treaba au anticoncepționalele? N-am auzit de asta pana acum.

| alessia5158 a răspuns (pentru Catti):

Anticonceptionalele sunt una din cauzele aparitiei cloasmei (melasma ) in cazul expunerii la ultraviolete (fie naturale, fie artificiale-solar)--- vezi in link : http://dermatologie-brasov.ro/melasma-sau-cloasma/