| Anonim6666644 a întrebat:

Daca medicul de familie mi-a spus ca trebuie sa consult un psihiatru inseamna ca sunt nebun?

9 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Normal ca nu.La medicul specialist psihiatru se duc si cei cu depresie, anxietate, atacuri de panica si acestia NU sunt ''nebuni''. Nebun inseamna sa nu ai discernamant..Psihiatria se ocupa de psihic si de sanatatea mintala iar aici se incadreaza si astenia, depresia care sunt tot mai dese la mai multi oameni si nu ii fac cu nimic mai anormali decat altii.happy
Cunosc destule persoane care pentru o depresie(tristete majora) s-au dus la psihiatru si cred ca erau mai lucizi si mai normali decat unul care nu avea depresie.
E adevarat ca exista o proasta catalogare a oamenilor (inculti sau nestiutori) drept ''nebuni'' dar termenul e folosit incorect si prost plasat din cauza prejudecatii si generalizarii.

Stai fara grija. Daca ai discernamant nu esti ''nebun''. Oricum specialistii nu folosesc termenul asta niciodata, asta e folosit de oamenii, de gloata nestiutoare si inculta.Un om inteligent nu face confuziile si generalizarii astea si nu are prejudecati puerile.
Numai bine.

| RAY a răspuns:

Desigur ca nu, doar mergi la consultatie

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa iti zica psihiatrul daca esti sau nu nebun

| Fatamuntilor a răspuns:

Insemna ca ai anumite probleme si trebuesti ajutat.
Medicul de familie te trimite la specilistul respectiv care e specilizat in problema ta.

Uite aici un link menit sa intelegi mai bine ce face psiahtrul
http://www.hotnews.ro/......cialist.ht

| peperonies a răspuns:

Fie vorba-ntre noi prost nu inseamna nebun.

https://www.youtube.com/watch?v=olt1Z4cfL98

| Anonimuserr a răspuns:

Ce raționament ciudat au unii.
Nu, nu ești nebun. Sunt foarte multe afecțiuni care se tratează la psihiatru.
Când o să conștientizați că gândiți greșit? Mergi la psihiatru = nebun.
Poți avea o decepție, deăpresie, anxietate etc. și prin urmare trebuie să îți prescrie un tratament - pastile pentru a te face bine pentru a scăpa de aceste stări.
Depinde ce i-ai explicat medicului de familie și de ce te-a trimis la psihiatru.
A te duce la psihiatru nu înseamnă a fi nebun ci a te trata pentru aceste stări care le-am enumerat mai sus sau afecțiuni.

| MidnightR a răspuns (pentru Anonimuserr):

Prea multe firme, seriale, chestii si s-a ajuns la concluzia asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, inseamna ca ai nevoie de niste pastile sa-ti regleze niste chestii chimice din creier

| NoRegretsxx a răspuns:

Nu.