| dorotea a întrebat:

Daca sunt insarcinata cat timp mai pot avea contact sexual? si da sunt deja insarcinata si am contact sexual fara sa ma protejezi ce se intampla?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti insarcinata poti avea contact sexual toata sarcina. Se recomanda totusi ca in primele 6 saptamani si in ultimele doua luni de sarcina sa se foloseasca prezervativ fiindca sperma contine o substanta care poate determina ruperea membranelor si avort sau nastere prematura.

kratos
| kratos a răspuns:

Daca esti insarcinata poti sa faci dragoste pana in luna a7a cam asa apoi nu prea o sa fie prea bine. Si daca esti insarcinata deja sper ca-ti dai seama ca poate sa ejaculeze cat vrea in tine ca nu mai poti ramane insarcinata decat dupa ce nasti.

| ATB a răspuns:

Poti avea contact sexual cat iti pofteste inima luna 7 chiar si 8 depinde de caz si nu se inatampla nimic daca nu te protejezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti avea mult si bine, cu conditia sa nu alegi pozitii prea sportive. Daca nu te protejezi poti contracta o boala venerica (situatie neplacuta cu implicatii asupra sexului). Gravida nu mai ramai inca o data.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Sarcina nu ridică probleme privind activitatea sexuală, numai că burtica crește și va fi un pic mai greoi.
Numai în luna a IX-a se suspendă, poate interveni nașterea prematură.
Mare grijă la toaletarea organelor genitale ale tale și ale partenerului, este important să fii sănătoasă pe perioada gestație, medicamentele le iei după indicația medicală, efectul medicației se transmite și la făt și complicațiile sunt prezente.
Controalele periodice la medicul ginecolog și ecograful abdominalo-pelvian previn orice fel de afecțiune.
Sarcina este ținută în uter cu ajutorul unui dop format în orificiul de intrare în colului uterin (bebelușul stă în lichid amniotic, iar când se va întâmpla să naști normal, acel dop se elimină și pierzi lichidul amniotic/apa, după acest moment urmează să naști, adică intri în travaliu).
Partenerul poate ejacula în interior, nu se întâmplă nimic, dopul nu permite să intre înauntru lichidul seminal și implicit tu îl vei elimina sau folosiți prezervativul.
Poți citi mai multe aici: www.copilul.ro
Pa, pa.