| passenger a întrebat:

Daca viata ar fi o carte deschisa, ai indrazni sa intorci pagina? Argumenteaza!

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Bineînțeles că aș întoarce și paginile, nu numai pagina la ce palmă mi-a dat!
Pa, pa.

| AliceHappyGirl a răspuns:

Da, din tot sufletul. De ce? Pentru ca vreau sa incep o viata noua. Vreau sa incheiei o alta etapa din viata mea. Sper la ceva mai bun.

| R_8074 a răspuns:

Daca cartea ar fi deschisa la fericire si impliniri, nu as intoarce pagina. Dar daca totul ar fi un dezastru in viata mea as intoarce-o. Acum viata mea e deschisa la pagina care trebuie.

| Alecsutzaa a răspuns:

DA,pentru ca ar insemna ca incepi o NOUA etapa din viata si vei s`o uiti pe cea veche.

| Laya a răspuns:

Sincer,nu. Pentru ca nu as vrea sa stiu din-nainte ce ma asteapta.Nici macar din pura curiozitate nu as intoarce pagina inainte sa fi trait acele momente...big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hello![Nu-mi spune ca asta e unul dintre textele argumentative date la baclaughing oricum o sa incerc sa iti raspund]
Din punctul meu de vedere viata chiar este o carte deschisa si esti oarecum obligat sa intorci paginile acesteia destul de des.
In primul rand, "viata" este un subiect destul de abstract si fiecare persoana are o anumita viziune despre acest lucru, intrucat oamenii pot vedea acelasi lucru dar sa il perceapa diferit si sa-i acorde o semnificatie diferita.
In al doilea rand, de cele mai multe ori oamenii nu acorda foarte multa importanta "transparentei" astfel incat viata personala a respectivilor indivizi poate deveni exact ca si o carte deschisa.
De exemplu vecinul de la etajul trei stie ca vecina de palier este casatorita si ca are probleme in casnicie, ca provine dintr-o familie cu multi copii si ca are inclinatii artistice.
In al treilea rand, atunci cand "paginile cartii" s-au umplut trebuie sa le intorci, poate pentru a incepe un nou capitol al vietii tale.
De exemplu o doamna casatorita de foarte multi ani, dar care isi uraste casnicia pentru ca a fost nevoita sa indure foarte multe si cedeaza ajungand la divort, astfel incepe un nou capitol in viata ei; intorce pagina si lasa in urma tot trecutul nefast.
In concluzie, opinia mea este ca viata este o carte deschisa si ca esti nevoit sa ii intorci paginile!
[ti-am facut argumentare ca la scoalalaughing]