Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2779050intrebari
StarShinerS
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
22 Oct
SATI 300.955AFISARI
162.876VIZITE
146.524V. UNICI
2 Mai 2011
iuliana1998 intreaba:

Dati-mi si mie un model de teza pe semestrul 2 romana clasa a 6 a va rog din suflet urgent dau funda + vot...

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • 8 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 2 Mai 2011 17:30
    chip6angelic a răspuns:
    Nume şi prenume elev
    Clasa a VI-a …….
    Data …………………

Lucrare scrisă la limba şi literatura română pe semestrul al II-lea

Subiectul I (42 de puncte)

Citeşte cu atenţie textul suport:

" În sfârşit, ceata de tâlhari căzuse prinsă în capătul pădurii Dobrenilor. Doi ani de zile, vreo câţiva voinici, spoiţi cu cărbuni pe ochi, foarte-ndrăzneţi şi foarte cruzi, băgaseră spaima în trei hotare. Întâi începuseră cu hoţie de cai; apoi o călcare, două cu cazne; pe urmă omoruri. Între altele, făcuseră acum în urmă o vizită despre ziuă lui popa Iancu din Podeni.
    Popa era un om cu dare de mână; rămas văduv, deşi foarte tânăr, trăia cu maică-sa. Îi mergeau treburile cât se poate de bine. În timp de un an şi jumătate, cumpărase două sfori de moşie, ridicase un han şi o pereche de case de piatră; vite multe, oi, cinci cai, şi mai avea, se zice, şi bănet. Astea băteau la ochi: toată lumea credea că lumea găsise vreo comoară. La aşa stare, trebuia, se-nţelege, să se oprească ochii tâlharilor..." ( I.L.Caragiale – În vreme de război )

A.1. Precizează cazul şi funcţia sintactică a cuvintelor subliniate în text.(6p)
    2. Menţionează partea de vorbire prin care sunt exprimate cuvintele: sa, se, bănet.(6p)
    3. Alcătuieşte enunţuri în care pronumele demonstrativ "aceasta" să fie : c.c.t / G., NP /N., c.
    de agent/ Ac.(6p)
    4. Scrie ideea principală a primului alineat.(6p)
    5. Numeşte modurile de expunere din fragmentul suport.(6p)

B. Realizează o compunere, de 10 – 15 rânduri, în care să caracterizezi personajul din textul
    suport.
    În compunere trebuie:
    -să precizezi modalităţile de caracterizare utilizate;(4p)
    -să indici cel puţin două trăsături ale personajului, pe care să le ilustrezi cu
    exemple din text;(4p)
    ...
    24 Mai 2014 17:17
    anna22anny a răspuns (pentru chip6angelic):
    C. de agent?
    - Ascunde conversatia (1 răspuns)
  • 2 Mai 2011 18:03
    mikilica a răspuns:
    Cauta pe www.didactic.ro la ce limba vrei si iti da o gramada.
  • 18 Mai 2011 15:57
    Zaho a răspuns:
  • 16 Mai 2013 22:02
    Natsuhi a răspuns:
    Poftim, sper ca ti-am fost de ajutor ^^ Http://www.didactic.ro/materiale-didactice/47960_teza-clasa-a-vi-a
    Doamna Prof. Nicoleta Mocanu, imi pare rau ca va corectez felul de a va exprima dar... Care le-am dat azi copiilor mei? :| Imi pare rau sa va atentionez dar nu m-am putut abtine, sunteti o profesoara la urma urmei :))
  • 8 Mai 2014 10:13
    Alexintrebari a răspuns:
  • 19 Mai 2011 21:12
    CristianRadu a răspuns:
    Catre doamna chip6angelic eu sunt deasemni in clasa a6a si am incercat sa va fac modelul de teza dar de exemplu in primul text care sunt cuvintele subliniate? si imi mai puteti spune reaspunsul de la a 3a intrebare. Multumesc anticipat
  • 19 Mai 2012 14:45
    geokids a răspuns:
    Chip6ngelic ( prof. Nicoleta Mocanu) cred ca baietii s-au bucurat la teza pentru subiectul al || -lea dar fetele? De unde sa stie fetele despre fotbal?hee hee scuzati-ma ca m-am bagat... dar mi se parea ciudat subiectul || A 1 si 2. (fara suparare...)