| Neworder21 a întrebat:

DE CE CERETI FUNDA?!

DE CE SA ZICI CA DAI FUNDA?!

Am observat ca foarte multi, de fiecare data cand scriu un raspuns, indiferent daca este un raspuns bun sau rau, neaparat cer funda.

DE CE SA CERI FUNDA? Autorul intrebarii oricum va da funda celui mai bun raspun. Crezi ca ti-o va da doar pentru ca tu ai cerut-o?

Chiar crede cineva ca numarul de funde pe care le are il face mai desptept? big grin ))) Ce oameni naivi.
si irationali. vai de capul lor.

Am asa o impresie ca cei care cer funda sunt niste cersetori fara caracter si fara personalitate, care au nevoie de o funda virtuala pentru a se simti importanti )))

Acum referitor la cei care mereu adauga in intebarea lor: " dau funda ".

1. DE ce sa spui ca dai funda, daca tu oricum o vei da pentru ca asta e procedura: cel mai bun raspuns primeste funda. Daca incalci procedura, vei fi ignorat pe viitor.

2. Antunturiel de gen: "Dau funda" sunt momeala pentru cersetorii de funde, care nu sunt capabili sa ofere un raspuns de calitate. In cazul in care intrebarea e adresata pentru oamenii naivi care cred ca fundele le defineste personalitatea, adica pentru cersetorii de funde, atunci scade probabilitatea ca sa primesti un raspuns logic, cu sens, si bine gandit, pe care il poate da un om rational.winking

Care e parerea voastra referitor la aceasta tema?

Răspuns Câştigător
| AnonymousTPU007 a răspuns:

Fac colectie.happy
Sa mi-o dai pentru ca stiu ca acolo, in sufletul tau, intr-un coltisor intunecat se mai afla un baietel bun la suflet care te reprezinta.Da-i un telefon si ai sa vezi ca o sa-ti spuna sa-mi dai funda. happy

18 răspunsuri:
| William a răspuns:

Eu cer funda pentru ca nu imi place sa ajut si sa nu fiu rasplatit. Am intalnit multi utilizatori care mi-au multumit ca i-am ajutat dar nu am vrut sa imi dea funda (desi in intrebare spuneau ca dau funda). Nu stiu de ce cred ei ca mie imi place sa ii ajut, eu am datfunda la toate intrebarile la care am primit raspunsuri bune. Doar pentru funda mai postez din cand in cand un raspuns, caut un joc (sau mai multe) sau o melodie sau altceva. Daca nu ar fi cu fundele astea toata ziua as raporta intrebari fiindca nu as avea ce sa fac.

| Neworder21 explică (pentru William):

"Eu cer funda pentru ca nu imi place sa ajut si sa nu fiu rasplatit."

E ok. Mie la fel imi place sa fiu rasplatit.

Doar, ca: atunci cand raspunzi la o intrebare, trebuie sa intelegi ca la aceasta intrebare pot sa raspunde si altii, asa? Deci, tu nu esti unicul care ajuta. Iar cel care a pus intrebarea trebuie sa aleaga pe cel mai bun "ajutator"

Ideea e aceea ca multi, inclusiv si tu nu inteleg princiliul de functionare al sistemuli dat.

de exemplu la o licitatie, se vinde un tablou foarte bun. Cine va oferi cea mai mare valoare monetara pentru el, acela il va cumpara. Aici la fel. Cine scrie cel mai bun raspuns, cel mai valoros, acela primeste funda.

evident ca vrei sa fii remunerat pentru munca, adica pentru scrierea raspunsului. Dar asta vor TOTI.
Deci tu te afli la egal cu toti referindu-ne la motivele care determina scrierea raspunsului.

Daca toti sunt egali, atunci unicul lucru care face diferenta este munca.

Trebuie sa inelegi si tu si toti cei care gandesc incorect:
NU POTI primi funda doar pentru ca vrei sa fii remunerat, pentru ca dorinta de a fi remunerat nu reprezinta nimic special.

NU POTI primi funda doar pentru ca ai raspuns.

POTI primi funda doar daca ai raspuns bine.

Trebuie sa percepi corect conditiile, cauzele si consecintele participarii la asemenea tip de intrebari ca cele de pe TPU.

| William a răspuns (pentru Neworder21):

Vad ca esti incuiat peste masura. Citeste raspunsurile mele de aici ca sa ma intelegi http://www.tpu.ro/......la-metin2/

| Neworder21 explică (pentru William):

Intr-adevar, la intrebarea ceea tu ai raspuns cel mai bine, din punctul meu de vedere, dar din punctul lui de vedere inseamna ca nu ai raspuns bine.

Deci totul e corect, si inca o dovada ca nu trebuie sa ceri funda.

De ce?

Din simplu motiv ca nu poti cere ceva ce el nu doreste sa iti dea.
E ca si cum ai cere un cadou.

- Fa-mi o surpriza!
-ce surpriza?
-Da-mi o funda! laughing))))

Acum intelegi cine dintre noi doi e incuiat cu adevarat?winking

| William a răspuns (pentru Neworder21):

Mai citeste odata intrebarea aia, vezi acolo ca el imi multumeste pentru raspuns, deci inseamna ca l-am ajutat iar apoi spune ''trebuie sa platesc?'' deci nu vrea sa ma rasplateasca pentru ca l-am ajutat. Daca tot nu ma crezi pot sa iti dau niste intrebari unde unii cereau numele unei melodii si dadeau un link pe yt, am gasit melodia dar funda nu am vazut.

| Neworder21 explică (pentru William):

laughing))

Idee care e: tu de la bun inceput, atunci cand raspunzi la o intrebare stii ca exista absolut toata probabilitatea ca el sa nu te rasplateasca, atunci de ce sa mai raspunzi la intrebare?

La intrebare raspunzi doar daca vrei, pentru ca exista riscul sa nu fii rasplatit.

TU TREBUIE SA INTELEGI UN LUCRU:

TOTI cei care raspund la intrebare il ajuta, si Nu se poate de dat funda la TOTI!

Se da la cel mai bun.

Daca ai incercat sa il ajuti ASTA NU INSEAMNA CA L-AI AJUTAT, ASTA NU INSEAMNA CA RASPUNSUL TAU E CEL MAI BUN, si de unde poti fi tu sigur ca raspunsul tau e anume ceea de ce are el nevoie?

p.s. daca raspunsul tau chiar a ajutat, si el nu a spus macar un multumesc, asta deja e problema in acela care a pus intrebarea. De ce sa te cobori la nivelul lui si sa ceri ceva de la cineva mai jos ca tine? big grin))

| Neworder21 explică (pentru William):

Si inca un lucru interesant: de unde ai luat tu ideea ca a adevarata rasplata pentru munca pe care o depune cel care raspunde e funda?

Primul pune doar o intrebare. Cel care raspunde uneori scrie un articol intreg. deci, eforturile pe care le depune fiecare nu sunt proportionale.

si un sfat: daca ai nevoie de funde, gaseste-ti un prieten, roaga sa puna intrebari, raspunde ceva la ele si roga-l sa-ti dea funda. Apoi tu pui intrebarea.

Repeta procedura de 100 ori big grin)))
si poate te vei satura de funde. big grin)))

| William a răspuns (pentru Neworder21):

As face asta, dar vreau sa merit fundele. Stiu ca raspunsul meu era cel mai bun pentru ca verificasem.

| Neworder21 explică:

Mersi la toti pentru raspunsuri.

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns:

E ca pe fb toata lumea cere like aceeasi chestie e si pe TPU toata lumea funda

| AnonymousTPU007 a răspuns:

Funda te rog. happy

| Neworder21 explică (pentru AnonymousTPU007):

1. Pentru inceput mersi pentru raspun.

2. Ce sa faci cu funda?
pentru ce sa ti-o dau? happy

| Neworder21 explică (pentru AnonymousTPU007):

" un baietel bun la suflet " big grin)))

Am telefonat:
- Buna, pot sa vorbesc cu baietelul bun l-a suflet?
- nu stiu, n-am auzit de asa ceva.
La noi nu-s baietei buni la suflet... big grin))

Insa baietelul rau la suflet, mi-a spus ca raspunsurile
hazlii, vesele, se premiaza. De ce? pentru ca uneori
de asta si avem nevoie: de 1-2 minute in care sa
radem cu pofta happy

| AnonymousTPU007 a răspuns (pentru Neworder21):

Mersi...laughing
N-am crezut ca o sa mi-o dai cand am vazut cat de morocanos esti laughing

| AnonymousTPU007 a răspuns (pentru Neworder21):

Fac colectie.happy
Sa mi-o dai pentru ca stiu ca acolo, in sufletul tau, intr-un coltisor intunecat se mai afla un baietel bun la suflet care te reprezinta.Da-i un telefon si ai sa vezi ca o sa-ti spuna sa-mi dai funda. happy

| xesusn a răspuns:

Eu zic ca scrii ca dai funda ca sa primesti un raspuns mai repede.
si sunt de acord cu tine cand scrii raspunsul si ceri funda, cersesti.
nu mi se pare ok deoarece e un site in care punem intrebari si asteptam raspunsuri fara vreo recompensa sa zic.important e sa stii tu ca ajutat pe altul fara sa astepti nimic in schimb.
si funda aia e virtuala, nu te face mai popular, nici intelligent, nu te ajuta cu nimica.e doar decorativa pentru profil
parerea mea

| Neworder21 explică (pentru xesusn):

Mulțumesc pentru răspuns!

| xesusn a răspuns (pentru Neworder21):

Nu ai pentru ce happy

| BloodyMarry690 a răspuns:

E na..Nu cred ca cersesti daca ceri o funda, Asa se zice si gata!
Cred ca esti putin rautacios.winking