| SiminaSalvadore a întrebat:

De ce laptele nefiert se acreste mai greu decat cel nefiert? raspunsul corect primeste

Răspuns Câştigător
| BudăSpiritOfVengence a răspuns:

Vezi ca nu ai scris bine de ce cel nefiert se acreste mai repede decat cel fiert cand fierbi laptele sunt omorate bacteriile din ele care produc mai repede acritul si de aceea este fiert pentru a nu ne imbolnavi

3 răspunsuri:
| Robert a răspuns:

Singurul avantaj al pasteurizării constă în faptul că în felul acesta, laptele poate fi păstrat mai mult timp.Este lapte pasteurizat.

| Corina a răspuns:

Laptele fiert se acreste mai greu decat cel nefiert, deoarece prin fierbere sunt distruse o mare parte din bacteriile lactice, care produc fermentatia si deci acrirea laptelui, pe cand in laptele nefiert, aceste bacterii se inmultesc.

| decesuntaici a răspuns:

Ceea ce zice Buda e pasteurizarea