| al9264 a întrebat:

De ce nu ne mai place limba romana? Am inceput sa folosim atat de multe cuvinte englezesti chiar si cand nu e cazul. Limba noastra ce are? E grea de vorbit? E chiar atat de greu de realizat ca a vorbi romgleza nu e smecher? Uf, ce obicei tampit!

Răspuns Câştigător
| lolyanna a răspuns:

Dar manelele-s smechere? Dar sa te uiti la TV la pitipoance cum se injura si la emisiuni in care iubita isi urmareste iubitul crezand ca o inseala este interesant? Asta ni se baga pe gat, nu avem o baza culturala si atunci nici nu stim ce este bine si ce este rau.Se pare ca la noi cei care-s tari in aparenta si nu in esanta is mai apreciati decat cei cu bun simt.Mai bine sa avem o masina de 70 de mii de euro dar sa stam in chirie, asa macar ne admira oamenii masina.Normal, oamenii incearca sa para cat mai interesanti, pentru ca asta este apreciat de masa.Mediul in care stai conteaza foarte mult si constient sau inconstient te modeleaza cate putin.Din pacate, cand aveam 12-13 ani, scriam si eu cu" :X:X "si tot felul de prescurtari tampite si cand le recitesc imi este rusine de mine, dar ce stiam eu pe atunci, asa facea toata lumea.Cu siguranta mai am si acum obisnuinte rele pe care nu le-am realizat ca le am pana acum si cand o voi face probabil imi va veni sa-mi dau palme...dar cine sa ne invete ce este bine si ce este rau? Cred ca multi fac anumite lucruri din nestiinta.

8 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Simplu,pentru ca in america nu se pune mare accent pe limba engleza cum e vorbita, la noi e multa strictete happy Daca gresesti un cuvant te da astia prin presa daca ai o functie.Pe cand acolo nu se face atata caz.In curand vom fi acaparati de alte tari usor usor.Nu prea mai avem nimic al nostru.E trist, din ce am inteles pe vremea lu nea Nicu nu era asa. Ceausescu cand traia, a facut imrpumut la alte tari, pana a murit la platit.Pe cand acum, tara e vanduta cu totu happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

E mai cool romgleza

| SergiuBoss11 a răspuns:

I don t know!

| SergiuBoss11 a răspuns:

Pentru ca majoritatea vor sa impresioneze atunci cand poarta o conversatie,iar ei cred ca daca isi folosesc vastele abilitati in materie de engleza sunt mafioti.
Mai sunt si cazuri in care respectivii stiu mai multa engleza decat romanalaughing. Cand am iesit de la bac,cu un prieten, eram amandoi ca si spalati pe creier, iar el mi-a zis: "Ba, frate, azi mi-am dat seama ca stiu mai multa engleza decat romana"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

așa-i.

| Cσcσ a răspuns:

Doar se folosesc de jargoane pentru a parea mai "cool".
Exista romani carora chiar nu le place limba romana, deci ii poti intelege si tu de ce prefera sa vorbeasca alta limba.

| KeNNT3D a răspuns:

Pentru ca e mai faina, cuvintele suna mai fain in engleza.
Si e o limba care se vorbeste cam peste tot si normal ca o inveti mai usor cand te uiti la jocuri totul e in engleza, filme iar engleza si tot asa.
Ps: e mai faina ca lb. Romana.

| nlko a răspuns:

Uneori mi se intampla sa vorbesc in trei limbi deodata (cate un cuvant din fiecare) laughing
Ma rog, poate ca majoritatea crede ca romgleza suna mai bine, mai cool...
Dar odata ce inveti sa vorbesti asa nu prea mai scapi de obicei.