| FuckTheSystem01 a întrebat:

De ce se indeparteaza toti pe care tu crezi ca sunt prieteni? de ce trebuie sa ne simtim singuri si tristi mereu? straight face si atunci cand te atasezi de ei mai mult...iti pare rau in final,dar nu se poate uita, sau sterge nimic :c

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Tu îți alegi prietenii. Dacă ești mereu singură și tristă, înseamnă că ceva chiar nu este în regulă. Tristă nu ai de ce să fii. Fericirea depinde doar de tine, dacă vrei să fii fericită, atunci vei fi. Înțelegi?
Cred că nu știi să îți alegi prietenii, trebuie să fii atentă la asta. Încearcă din nou.
Împrietenește-te cu niște persoane cu care chiar ai ceva în comun, iar tu fii persoana pe care vrei să o întâlnești.
Nu poți uita, dar poți încerca din nou.
Cazi și te ridici, niciodată nu trebuie să te dai bătut.

4 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Fericirea nu trebuie sa decurga din numarul prietenilor pe care ii ai si in general, nu e sanatos sa te atasezi prea mult de nimeni. Poti fi fericit sau, mai degraba, multumit si fiind pe cont propriu. Exista o multime de activitati constructive si hobby-uri pe care le poti desfasura si carora te poti dedica fara sa ai nevoie de asa-zisi prieteni. Foarte multe persoane, in special in ziua de azi, nu pot fi prieteni in adevaratul sens al cuvantului, cautand doar sa obtina diverse favoruri de la tine, persoane care te cauta doar atunci cand au nevoie de ceva, nu iti intorc favorurile, te injunghie pe la spate, in care nu poti avea incredere si pentru care nu insemni nimic. Personal, cred ca e cel mai bine sa nu ai incredere deplina decat in persoanele foarte apropiate, pe care le cunosti de mult, fie ei si membri ai familiei. Repet, fericirea nu se obtine prin intermediul celorlalti.

| FuckTheSystem01 explică (pentru thegatekeeper):

Si greseala mea e ca ma atasez mereu

| MotanAndrei a răspuns:

Pentru ca asa e generatia actuala la momentu de fata. Nu poti sa o schimbi, de multi ani-ncoace lumea s-a schimbat, tehnologia a evoluat, odata cu tehnologia si noi am evoluat. Lumea de la an la an se inraeste, devin lacomi si indiferenti cu cei apropiati. Se v-a ajunge intr'o zii sa ne dam unu altuia in cap. Te'ai nascut in lumea asta, trebuie sa suporti chinu. + Parerea mea prieteni adevarati nu mai exista. Prietenii pe care ii facem, multi au scopu sa profite, dupa ce cazi, iti intorc spatele si pleaca nepasatori, fara sa'i doara in cot ca tu suferi. Iar cand te ridici, se intorc la tine ca albinele dupa miere. straight face Asa ca, cand iti faci prieteni, nu le oferii totu de'a gata. Oferale cate putin, nu mult, ca cu cat mai mult cu atat mai rau. Cu cat mai putin, cu atat mai bine. Ca o concluzie, nu mai investi increderea in ori si cine. Iti doresc : multa sanatate si fericire. Funda?

| Jouliete a răspuns:

Pentru ca asa e lumea, rea. Mai intai stau pe langa tine, se dau a fi prieteni buni si cand e mai rau sau se plictisesc de tine te lasa balta nepasandule cum te simti. Dar tu trebuie sa fii tare si sa le ti piept si sa nu te astepti niciodata mai mult de la ei pentru ca iti vei pierde increderea in sine si chiar vei fi si mai trist si mai singur. Daca te supara mult arata-le ca nici tie nu iti pasa de ei si lasa-i si tu balta in ultimul moment pe cei care te-au lasat pe tine, cum ar fi dandule o lectie. Sper ca te-am ajutat. Funda?