| Kanpeki a întrebat:

De ce trebuie sa invatam atat pentru BAC?
Doar vreo 10% din ce invatam ne va folosi pe viitor. Nu vad rostul sa ne incarcam memoria cu lucruri inutile pe care le vom uita imediat dupa ce iesim din sala de examen...
Sistemul asta e prost.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Pentru ca asa se cere, si daca asa se cere, Romanu e invatat ca asta sa dea.
Uite cum vad eu toata faza asta cu bacu'.
De ce se cere sa inveti pentru bac atata materie inutila? E simplu!
Daca tu inveti atata materie doar pentru o diploma care nu-ti garanteaza un loc de munca, dar totusi te chinuiesti sa o obtii, e un fel de garantie pentru posibilul angajator ca esti supus si ca faci orice ti-se spune, fara sa te mai gandesti cat de corect, sau bine este pentru tine.
De exemplu daca tu ai invatat 5 luni unele chestii inutile doar pentru o diploma, de ce nu ai sta la munca peste program pentru acelasi salar, doar pentru ca asa spune angajatorul si ca te ameninta ca te da afara?

Pe scurt si bac-ul este un fel de manipulare.

11 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Hai ca nu e chiar asa mult. Cateva opere amarate la romana, cateva formule la matematica si niste pagini acolo de citit pentru proba la alegere. Chiar anul trecut am dat BAC-ul, deci sunt in masura sa-mi dau cu parerea. Nu eram cine stie ce elev eminent, insa nu pot sa mint si sa spun ca e materie prea multa la BAC. Daca o lasi pe ultimele saptamani, atunci intr-adevar e greu sa inveti. Te intreb eu acum: sa nu mai invatam nimic pentru examene pentru ca nu ne foloseste in viata de zi cu zi? Nu sunt de acord. Trebuie sa avem o baza, o cultura generala. La facultate daca te duci vei face doar ceea ce-ti va folosi si te vei pregati in vederea unei cariere in domeniu. Tindem sa dam vina pe sistem, dar nu e chiar asa de rau. Nu vad de ce s-ar plange elevii, singurul minus sunt salariile profesorilor.

| Kanpeki explică (pentru AFR81):

"Cateva opere amarate". Sunt vreo 15 opere fiecare de cate 2 pagini.
Macar daca ne-ar spune ce opera ne va veni la subiectul 3. Asa invatam 14 degeaba...

| RAY a răspuns:

Ca trebuie sa traiasca si alti, in Romania nu e vb de calitate si cantitate, ai mare dreptate nu isi va folosi la nimic vreodata

| alexandrualind a răspuns:

Nu prea stiu de ce.Nu ar trebui!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum e dar ei spun ca lectura ne dezvolta xD.
Ajungi la 60 de ani ca bunica sa mai stie tabla inmultirii.

| Kanpeki explică (pentru anonim_4396):

Nu are cum sa ne dezvolte ceva ce nu ne place si invatam doar din sila...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kanpeki):

Degeaba inveti daca profesorul nu te motiveaza.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios?
Eu credeam ca te motivezi singuri, profesorul doar te noteaza!

| 141414 a răspuns:

Pentru a nu ajunge sa spunem ca Ion Creanga a fost un mare poet cu multi frati, ca Vlad Tepes a domnit in Transilvania, ca daca te doare fruntea trebuie sa porti ochelari sau sa nu stim sa adunam cat am pierdut. Si asa mai departe...

| Kanpeki explică (pentru 141414):

Nu e chiar asa. Astea-s chestii generale pe care le invatam in clasele primare. Eu vorbesc de materia de bac care e prea incarcata cu informatii inutile.

| 141414 a răspuns (pentru Kanpeki):

Da, eu sunt de acord, dar sunt multi care termina a 12a si nu stiu toate alea... important e ce ramane dupa ce ai uitat tot ce ai invatat la scoala.