| kidi a întrebat:

De ce unele imagini din cartile pentru copii nu sunt color, desi sunt carti pentru copii? Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Unele carti, cele mai multe de altfel nu au ilustratii color dintr-un motiv banal poate, dar esential: banii. E vorba de pret. O carte color costa triplu fata de una alb negru. astfel, pentru a iesi pe profit ar trebui sa exerseze un tarif triplu. Unele edituri considera ca daca ar pune acel tarif cartile nu s-ar vinde. Acesta este motivul. E si motivul pentru care majoritatea cartilor nu practica legatoria de arta ci doar termolipirea cu clei.

4 răspunsuri:
| sweetangels a răspuns:

Sincer am vazut ca doar cele pentru desenat sunt asa cum spui tu, banuiesc ca asta e scopul sa deseneze.

| StalkerSoul a răspuns:

Pentru ca nu trebuie neaparat sa fie color, sau poate sunt facute in asa fel incat copilul sa le coloreze.

| sodobar a răspuns:

Pentru ca asta a fost dorinta celui care a facut cartea.Asa a vrut el.

| Aliendina27 a răspuns:

Depinde de calitatea si prețul cartii