| W0lk a întrebat:

De ce unui programist ii trebuie Matematica si Fizicaa?big grin

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Matematica este necesara in general pentru ca na, cu asta lucrezi.

Fizica te ajuta sa intelegi conceptele de baza ale functionarii unui echipament de calcul.

Sunt situatii si aplicatii in care ai nevoie sa intelegi de ce anumite device-uri se comporta intr-un anume fel. De ce monitorul se aprinde si cum merge. Iar la baza, ai nevoie de cunostinte de fizica.

Considera ca o mare parte dintre limitarile sistemelor de calcul, in prezent, sunt datorita limitarilor fizice.

Ex: de ce nu poti avea o frecventa de 10Ghz pe un procesor si se folosesc pana in maxim 4? Pentru ca daca cunosti putina fizica, vei intelege ca puterea disipata sub forma de caldura pe procesor, pe unitatea de suprafata, il incing prea tare si il pot aduce in stare sa ia foc. Cu cat procesorul este mai mic, cu atat frecventa e mai mare.

Asta era doar un exemplu. Dar sunt atat de multe...

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca sunt folositoare in meseria respectiva.Ce ai zice daca un sportiv ar face matematica si fizica si s-ar duce doar la meciuri? Ce ar sti sa faca?

| Wehrmacht a răspuns:

Ii trebuie logica.Nu e ceva fix, tu alegi modul in care programezi un program sa faca ceva anume.
Fizica ar trebui in cazul in care vrei sa faci ceva cum ar fi un FPS realistic gen ArmA unde e nevoie de gravitatie, vant...etc.

| Radu284 a răspuns:

Ce te face sa crezi ca-i trebuie?

| Madayna a răspuns:

Pentru ca ii trebuiesc, mai devreme sau mai tarziu o sa se loveasca de matematica sau fizica, chiar daca crezi ca nu-i folosesc.

| biafresh a răspuns:

Pentru ca si unui fizician ii trebuie Informatica si matematica. big grin