| IHEMM a întrebat:

De fiecare data cand vorbesc cu persoane pe care le stiu destepte vorbesc putin din cauza ca nu vreau sa par inferioara, chiar daca respectivii au aceeasi varsta ca mine. Si aproape dupa fiecare fraza pe care o spun, ma intreb daca n-am parut proasta sau n-am facut o impresie gresita si deseori am senzatia ca sunt cea mai putin inteligenta dintre toti.

Exista vreun mod prin care as putea scapa de fixul asta?

3 răspunsuri:
| ioandreii a răspuns:

Nu mai incerca sa pari desteapta. Toti avem calitati si defecte, fii relaxata. Nu trebuie sa impresionezi pe nimeni fiindca in viata ai nevoie de prieteni si nu de fani. La ce iti foloseste supraaprecierea celorlalti. Intr-o zi ii vei dezamagi. Si mai bine surprinzi placut pe cineva decat sa dezamagesti.

Deci fii naturala simpla si in discutii concentreazate ce ce vrea sa exprime celalat, cu ce ai putea sa-l ajuti, nu pe ce parere ar avea despre tine.
Astfel sincera si bineintentionata vei ajunge sa nu mai regreti nimic din ce ai spus.

| danay72 a răspuns:

Sper sa te ajute acest articol.
Cum pot să am mai multă încredere în mine?
Da Nu
Când te priveşti în oglindă, □ □
îţi place ce vezi?
Consideri că eşti talentat? □ □
Faci faţă presiunii colegilor? □ □
Accepţi criticile justificate? □ □
Treci peste remarcile □ □
nedrepte făcute la adresa ta?
Te simţi iubit? □ □
Te îngrijeşti de sănătatea ta? □ □
Te bucuri de reuşita altora? □ □
În general, consideri că □ □
reuşeşti în ceea ce-ţi propui?
Dacă ai răspuns negativ la câteva dintre întrebările de mai sus, probabil că nu-ţi vezi părţile bune deoarece nu prea ai încredere în tine. Acest capitol te va ajuta să-ţi descoperi punctele forte!
MAJORITATEA tinerilor se luptă cu sentimente de nesiguranţă când se gândesc la înfăţişarea şi la capacităţile lor sau când se compară cu alţii. Faci parte din această categorie? Dacă da, nu eşti singurul!
„Sunt descurajată când îmi văd defectele. De obicei, sunt foarte critică cu mine." (Leticia)
„Oricât de frumos ai fi, întotdeauna va exista cineva care arată mai bine decât tine!" (Haley)
„Nu mă simt deloc în largul meu când sunt împreună cu alţii. Mi-e teamă că mă voi face de râs." (Rachel)
Dacă te regăseşti în declaraţiile de mai sus, nu dispera! Problema se poate rezolva. Să analizăm trei lucruri care te vor ajuta să ai mai multă încredere în tine şi să te vezi într-o lumină mai bună.
Dăruieşte
Verset-cheie. „Este mai multă fericire în a da decât în a primi." (Faptele 20:35)
Ce înseamnă. Când îi ajuţi pe alţii, te ajuţi pe tine. În ce sens? „Sufletul generos se va îngrăşa şi cine îi udă din belşug pe alţii va fi şi el udat din belşug", spune Biblia (Proverbele 11:25). Fără îndoială, când îi ajuţi pe alţii, te simţi extraordinar!
„Mă gândesc la ce pot face pentru alţii şi încerc să ajut pe cineva din congregaţie. Mă simt mai bine când le arăt altora iubire şi atenţie." (Breanna)
„Lucrarea de predicare îţi aduce satisfacţii pentru că te face să nu te mai gândeşti la tine, ci la alţii." (Javon)
Atenţie: Nu ajuta doar ca să primeşti ceva în schimb (Matei 6:2–4). Dacă dăruieşti din motive greşite nu obţii rezultatul dorit. În general, oamenii îşi dau seama când totul e numai de faţadă! (1 Tesaloniceni 2:5, 6)
Ce-ai putea face. Gândeşte-te la o persoană pe care ai ajutat-o. Cum se numeşte şi ce ai făcut pentru ea?
․․․․․
Cum te-ai simţit după aceea?
․․․․․
Gândeşte-te la o altă persoană pe care ai putea să o ajuţi şi scrie ce poţi face în mod concret pentru ea.
․․․․․
Fă-ţi prieteni
Verset-cheie. „Un tovarăş adevărat iubeşte tot timpul şi este un frate care s-a născut pentru ziua necazului." (Proverbele 17:17)
Ce înseamnă. Un prieten bun îţi poate fi de mare ajutor când treci prin necazuri (1 Samuel 18:1; 19:2). Chiar şi numai gândul că există cineva căruia îi pasă de tine te poate face să te simţi mai bine (1 Corinteni 16:17, 18). Aşadar, apropie-te de cei care au o influenţă pozitivă asupra ta.
„Adevăraţii prieteni nu te lasă la greu." (Donnell)
„Uneori, cel mai important lucru este să ştii că există cineva căruia îi pasă cu adevărat de tine. Asta te face să te simţi valoros." (Heather)
Atenţie: Asigură-te că prietenii te ajută să-ţi arăţi adevărata personalitate, nu una creată de tine ca să te integrezi în grupul lor (Proverbele 13:20; 18:24; 1 Corinteni 15:33). Dacă vei face lucruri neînţelepte doar ca să-i impresionezi pe alţii, vei ajunge să te simţi folosit şi fără valoare (Romani 6:21).
Ce-ai putea face. Scrie mai jos numele unui prieten care ţi-ar putea oferi ajutorul potrivit ca să ai mai multă încredere în tine.
․․․․․
Ce ai putea face pentru a petrece mai mult timp cu această persoană? (Notă: Nu trebuie să fiţi neapărat de aceeaşi vârstă.)
Chiar dacă greşeşti, nu renunţa
Verset-cheie. „Toţi au păcătuit şi nu ajung la gloria lui Dumnezeu." (Romani 3:23)
Ce înseamnă. Eşti imperfect, nu poţi nega acest lucru. Asta înseamnă că vor fi momente când vei spune sau chiar vei face lucruri greşite (Romani 7:21–23; Iacov 3:2). Nu poţi evita greşelile, însă poţi controla modul în care reacţionezi la ele. Biblia spune: „Cel drept, chiar dacă ar cădea de şapte ori, se va ridica" (Proverbele 24:16).
„Uneori, ne scade respectul de sine deoarece comparăm punctele noastre slabe cu punctele forte ale altora." (Kevin)
„Toţi avem calităţi şi defecte. Trebuie să fim mândri de calităţile noastre şi să lucrăm la corectarea defectelor." (Lauren)
Atenţie: Nu folosi imperfecţiunea ca scuză pentru a practica păcatul (Galateni 5:13). Dacă faci în mod deliberat fapte rele, vei pierde cel mai important lucru: aprobarea lui Iehova Dumnezeu! (Evrei 10:26, 27)
Ce-ai putea face. Scrie mai jos o calitate la care ai vrea să faci îmbunătăţiri.
․․․․․
Scrie în dreptul calităţii data la care începi să lucrezi la ea. Folosind publicaţiile Watchtower, fă cercetări pentru a vedea ce îmbunătăţiri poţi face şi verifică-ţi progresul peste o lună.
Valoarea ta reală
Biblia spune că „Dumnezeu este mai mare decât inima noastră" (1 Ioan 3:20). Aceasta înseamnă, printre altele, că el te consideră valoros chiar dacă tu nu vezi nimic valoros la tine. Să schimbe oare greşelile pe care le faci acest lucru? Gândeşte-te că ai o bancnotă de 100 de euro care este puţin ruptă. Ai arunca-o sau ai considera că nu are nicio valoare din cauza acelui mic defect? În niciun caz! Ea valorează tot 100 de euro, cu sau fără defect.
La fel stau lucrurile şi cu modul în care te priveşte Dumnezeu. Chiar dacă ai defecte, el te consideră valoros. El remarcă eforturile tale de a-i plăcea şi le preţuieşte, indiferent cât de mici ţi s-ar părea ţie. Biblia ne dă următoarea asigurare: „Dumnezeu nu este nedrept ca să uite lucrarea voastră şi iubirea pe care aţi arătat-o pentru numele său" (Evrei 6:10).
ÎN CAPITOLUL URMĂTOR
Eşti copleşit uneori de tristeţe? Dacă da, ce ai putea face?
[Notă de subsol]
Dacă eşti un Martor al lui Iehova, gândeşte-te  câtă bucurie poţi avea împărtăşindu-le altora mesajul despre Regat (Isaia 52:7).
VERSET-CHEIE
„Fiecare să dovedească ce este lucrarea lui şi atunci va avea motiv de exultare numai cu privire la sine, nu comparându-se cu alţii." (Galateni 6:4)
SFAT
Nu te gândi că faci numai greşeli şi că nu-ţi iese nimic bine niciodată. Astfel de exagerări nu fac decât să te descurajeze şi mai mult. Recunoaşte-ţi greşelile, dar fii conştient şi de punctele tale forte.
ŞTIAI CĂ . . . ?
Modul în care te vezi tu poate influenţa modul în care te văd ceilalţi. . . sau chiar modul în care te tratează.
PLAN DE ACŢIUNE
Când colegii mă vor critica, voi ․․․․․
Dacă voi constata că îmi văd numai defectele, voi ․․․․․
În legătură cu acest subiect, aş vrea să-i întreb pe părinţi: ․․․․․
CE PĂRERE AI?
● De ce ar putea ajunge mai ales tinerii să nu aibă încredere în ei?
● De ce este important să ai, într-o anumită măsură, respect de sine?
[Text generic pe pagina 88]
„Poate că o persoană arată foarte bine, dar se consideră urâtă. Alta poate că nu este prea atrăgătoare, dar se crede cea mai frumoasă din lume. Totul depinde de atitudine." (Alyssa)
[Legenda ilustraţiei de la pagina 90]
Valoarea unei bancnote nu scade din cauza unui mic defect — nici valoarea ta în ochii lui Dumnezeu nu scade din cauza greşelilor tale

Răspuns utilizator avertizat