| Frateleiojeacaretrageganja a întrebat:

De prin clasă a 8-a se tot ia unu de mine. L am tot ignorat Da acum sunt cu el la în același liceu și continuă să nu mă lase. Azi s a luat de mine, când am intrat în liceu era cu mai multi băieți și fete la ușă și au făcut un fel de tunel, mi au pus piedică si îmi dădeau capace. El se ia de mine din a 8-a si Da l-am tot ignorat si m a luat de prost. Își bătea mereu joc de mine si acum a început dinou, si mai nou Da si in mine. eu as vrea sa i trag o bătaie pt ca i am spus dirigintei în gimnaziu de vreo 6 ori și nu am rezolvat nimic, el continuă să mă streseze. Eu am forța mai mare ca a lui și înălțimea cu vreo 5 cm. As vrea sa l bat după ore sau când se mai ia de mine pt ca nu mai rezist să stau cu frica lui. El stă la parter si la parter e și magazinul. Eu stau la etaj 2 si mi e frica sa merg singur. Sfătuiți mă. Nu veniți cu răspunsuri gen ignorăl, sau du te la directoare/politie ca am încercat Da nu vor să mă creadă si consideră ca el face în glumă. L am ignorat un an dar nu se mai poate.nu se potolește si as vrea sa i-o dau, știu că poate veni cu alții să mă bată după ore Da măcar nu mai am frică lui.

Răspuns Câştigător
| AnonimVVV a răspuns:

Îți garantez că dacă îl confrunți singur, treci pe lângă el și nu e... cu anturajul, n-are tupeu să te privească în ochi! Dar din povestea ta relatez că tot timpul e cu anturajul, deci asta îi dă curaj, mergi drept de spate când treci pe langa el, iar dacă te lovește te întorci, te uiți și în ochii lui cu ura acumulată și lovești, odată ce îți observă privirea știe că a încurcat-o grav! De ce să te uiți în ochii lui? Pentru că asemenea gesturi transmit diverse mesaje, de unele care să te temi, de unele care nu. În caz că se întâmplă ceva și îți garantez că o să se întâmple ceva nasol... gen să ajungi la director, spui calm cu adrenalina-n sânge sigur pe tine, privind în ochi directorul că el a început bătaia, și tot timpul te agresa și că a fost cazul să iei atitudine! Nu te sfii să zici adevarul!

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca el e cu anturajul si tu singur atunci daca sari pe el nu rezolvi decat sa pici in penibil. Infrunta-l prin atitudine, fii ironic, fa-l praf prin cuvinte.

| GdX a răspuns:

Da-i doua dupa cap cand e singur, dar da-i o palma bine plasata sa se invete minte dupa ceafa. SI daca comenteaza dai si cu pumnii. Sa vezi daca mai comenteaza. E genul caruia ii place sa iasa in evidenta, dar e fricos. Da-te la el si te va lasa in pace.

| OnuOnulică a răspuns:

Cu bătaie nu rezolvi nimic. Mai indicat ar fi să vorbiți.

| Nemessys a răspuns:

In cazul in care acei profesorii, directorii, nu fac nimic, nu mai poti continua asa. Poti intr-un fel sa ceri ajutorul parintilor. Daca nici asta nu merge si se tot ia de tine dupa ce-ai venit cu mama/tatal tau la scoala ( iti recomand tatal, cred ca stii si de ce ) nu vad absolut niciun motiv pentru a nu-ti fac singur dreptate. Te sfatuiesc sa-l prinzi intr-un loc unde nu este multa lume si mai ales sa fie singur. Poti incepe prin a baga putin frica in el si dupa sa-i dai de sa-l doara. Incearca totusi sa nu-i rupi ceva. doar sa-i provoci niste vanatai. Chiar daca violenta nu rezolva nimic, uite ca pe cale amiabila nu se poate deci nu vad motive pentru care nu ai apela ca violenta. Daca o sa vina el cu parintii la scoala, poti pur si simplu sa-i zici acelui parinte ca ai incercat calea pasnica prin a incerca sa vorbesti cu el si/sau a cere ajutorul cadrelor didactice. Deci tu nu o ai nicio vina. Mult noroc.

| asperger3 a răspuns:

Sfat:vorbeste cu directorul/directoarea sa vezi ce e de facut.
Daca nu se face nimic pleaca din scoala/liceul respectiv

| VreauSaAjut2000 a răspuns:

Bate-l, daca spun parintii lui sau directoarea ceva, spune-le ca de un an tot le spui profesorilor si dirigintelui si nu au facut nimic niciodata si ca el tot continua chiar daca ai incercat sa-l eviti, si ca nu mai suporti, doar nu poti sa stai sa-ti iei bataie, n-are ce sa-ti faca directorul/directoarea in privinta asta. Daca ai incredere ca esti mai fortos ca el, arata-iwinking ( Nu mereu rezolvi problemele cu bataia, dar in cazul asta nu ai ce face )

| blastzone35 a răspuns:

De acum, de fiecare data cand treci pe langa el infoaia-te in pene, ia-ti o atitudine mai de barbat si nu il lasa sa-si bata joc de tine. Daca te mai loveste/pune piedica, du-te agresiv si tipa la el pana il sperii. Daca se da jmecher si tot se mai ia de tine, bate-l! {cand te bati cu el ai dai in car, in stomac si la ficat, nu in umar, mana, etc [daca vezi ca tine pasul si te bate si el, dai la testicule] }

| Denibelieber a răspuns:

Usor cu violenta. Ca nu rezolvi nimic. De aia ne-a dat Dumnezeu glas. Ok...bun. Deci in primul rand tu nu esti bataia nimanui de joc. Daca vrea sa iti bata joc de cineva aia e ma-sa. In al doilea rand nu stiu cum ai suportat. In al treilea rand tata e politist. Si gen de mine nu se atinge nimeni. Si stiu ceva din acest domeniu. Cand il veni data viitoare (e de preferat sa fie cu prietenii lui) ii spui asa. "Dragul meu. Ce faci tu acum e hartuire. Fizica si verbala. Si dupa cum stim hartuire din anul2013 este pedepsita de lege. Legea numarul 28 articolul 11 daca nu ma insel. (*spune si partea cu "nu ma insel"*) Asa ca ati face bine sa va calmati daca nu vreti un dosar frumos penal. Deci in concluzie, calmati-va ca daca nu mergem de mana la politie." Ok. De aici sunt 2 cai. Fie de lasa in pace fie nu te cred ca te duci la politie. Ce trebuie tu sa faci este sa te duci cu un parite la politie. Te va pune sa dai o declaratie adica sa scrii care e problema si asa. O sa te puna sa le povestesti si sa dai cu nume. Te rog, nu sta asa. Daca iti e rusine sa zici sau asa ceva esti tampit, OK?! Chestia asta e privita cu multa seriozitate in America se numeste fenomenul bulling. Dar in Romania...na....Si daca nu vrei sa te duci cu un parinte poti lua orice adult cu tine si daca nu vrei daca ai peste sau 15 ani te poti duce singur. Mult succesc si nu uita ca e viata ta deci, tu faci regulile!