| unicorn02 a întrebat:

Deci...Acum un an mi-a placut de un baiat de care îmi place şi acum...Si prietena mea cea mai buna l-a placut si ea in acelasi timp cu mine. Si anul asta sunt in aceeasi situatie. Vorbeam cu prietena asta a mea pe mess si surpriza il place..si stie si ea ca il plac. Anul trecut, crusul m-a placut si el dar eram prea timida sa ii spun ca il plac si eu deci am pierdut sansa de a fi cu el. Si anul asta mi se pare ca baiatul asta o place pe prietena mea..adica e ciudat. Anul asta o place pe ea si anul trecut m-a placut pe mine, stiti? Si ma holbez la el in fiecare ora si probabil a observat asta...dar nu vreau sa stie ca il plac. Si nu sunt foarte sigura ca o place pe prietena mea. Dar anul trecut el vorbea numai cu mine si pe ea nu o baga in seama si acum e invers. Si mda...nu stiu ce sa fac. Totusi sufar si eu ca orice om si baiatul asta ne cam strica prietenia. Poate par egoista, dar as vrea sa ma placa pe mine.dar a uitat complet ca exist. sad il plac mult si e complicata treaba asta. Daca as fi impreuna cu el, prietena mea s.ar supara. Si daca ea ar fi cu el, nu as mai vorbi cu ea. Ma puteti ajutacu un sfat, ceva?

5 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Deci in primul rand nu incepi niciodata cu DECI. Hai sa intelegem un lucru, tu il placi dar nu vrei ca el sa afle ca tu il placi. Atunci la ce il mai placi si stai si suferi? Aaa si crezi ca daca nu te duci la el poate va rezista prietenia cu a ta prietena o vesnicie? Hai sa fim seriosi ca dupa ce o sa faci si o facultate sau ceva...se mai schimba lucrurile. Tu spui ca baiatul pare sa o placa pe prietena ta, dar este si normal daca tu anul trecut il placeai, el te placea dar erai timida sa ii arati ca il placi, ce a zis omul, domnisoara nu ma vrea, hai ca ma duc la cealalalta. Ai curaj, asa ca stai deoparte ca vai nu stiu ce prietena si nu stiu cum iti faci rau. Hai sa zicem ca poate este dragostea vietii tale prin absurd si vei fi pana la adanci batraneti cu el, vei spune ca bine ai facut ca l-ai ales, sau sa spunem ca nu te "bagi" cu el, si o sa ramai cu regrete, si poate se combina colega, daca spui ca sta cu el de vorba. Fii fata desteapta si urmareste-ti interesul. Un prieten BUN, se bucura pentru bucuria ta si nu se supara si nu este invidios. Asa iti poti vedea si cat iti este prietena. Multa bafta. Nu iti fie rusine.

| Nemessys a răspuns:

Si. ai vorbit macar o data cu acel baiat? Sa vezi daca ti se potriveste? Mai bine renunsti la situatie si-ti cauti altul pentru ca nu cred ca este el asa special in comparatie cu restul. Sunt mult mai multi baieti decat el. Sau. sa inteleg ca-ti convine sa te certi cu prietena ta cea mai buna pentru un baiat, care nu prea cred eu ca o sa se merite? Adica mai mult ca sigur nu o sa se merite pentru lui poate nu-i place de tine. Te-ai gandit la asta? Si uite ca gen. se poate intampla sa-ti pierzi prietena si ca acel baiat sa nu te accepte. Stiu ca o sa te impaci greu cu ideea si la inceput o sa-ti fie greu, dar daca gasesti pe altcineva, o sa fie mult mai usor sa treci peste toate astea. Mult noroc si daca nu-mi urmezi sfatu-l si iei o alta decizie, gandeste-te de multe ori la ce s-ar putea intampla daca iei acea decizie.

| OoBunnyoO a răspuns:

In principiu exista trei solutii.

Fie iti incerci norocul si vorbesti cu el si il intrebi daca te mai place, cu riscul de a-ti strica prietenia.

Fie, suporti consecintele actiunilor tale si anume ca ai irosit sansa pe care ai avut-o si ii lasi loc liber prietenei tale.

Fie, vorbiti amandoua si decideti ca prietenia voastra este mai importanta decat un baiat.

Etic vorbind, a doua solutie ar fi cea corecta. Insa nu intotdeauna cea mai buna solutie in teorie este si cea mai buna solutie in practica. Cand eram mai mica am fost intr-o solutie asemanatoare. Mi-a placut de un baiat, el nu stiu daca m-a placut, dar am fost prea timida sa iau taurul de coarne, ca sa pot spune asa. Cat inca il placeam, prietena mea a inceput sa il placa si el, insa ea nu a fost timida ca mine si au ajuns impreuna. Da, nu mi-a placut, a fost nasol sa ii vad impreuna, dar era prietena mea cea mai buna, eu mi-am irosit sansa, asa ca mi s-a parut corect ca ar trebui sa fiu alaturi de ea. Problema a fost mai tarziu ca ea si el devenisera complet paranoici spunand ca ma bag in relatia lor, ca vreau sa ii despart, ca inca il plac si ca sunt invidioasa pe ea, desi nu imi mai placea de el si am spus ca sunt ok cu relatia lor. Relatia lor nu a mers foarte bine, chiar si dupa ce am incetat sa mai ma vad cu ei, din cauza acestor acuzatii, din sapte zile, patru erau despartit, iar la scurt timp dupa ce s-au despartit definitiv aflu ca de fapt prietena mea cea mai buna nici macar nu il placuse. Evident, nu a fost cea mai buna prietena a mea de atunci.

Morala povestii este ca o astfel de situatie nu se incheie niciodata bine si ca atat baietii, cat si prietenele cele mai bune uneori se dovedesc a fi ceea ce nu credeai ca sunt.

Chiar si daca faci alegerea corecta acum, daca prietena ta are o relatie cu baiatul asta, s-ar putea sa va strice oricum prietenia. Sau daca tu ai o relatie cu el, prietena ta s-ar putea sa se trezeasca data la o parte.

Prin urmare, cred ca solutia cea mai sigura pentru voi este sa va decideti sa va luati amandoua gandul de la baiatul asta. Daca tu crezi ca prietenia voastra merita si pentru tine o prietenie este mai importanta decat o relatie, atunci cred ca asta ar fi solutia cea mai buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenia asta poate sa reziste cu deceniile, sau cativa ani daca voi chiar va ganditi sa nu mai vorbiti una cu alta doar pentru un baiat, cu ala poate sa fie una din voi o luna- doua si dupa pa, relatii o sa tot fie pana la ceva stabil. Ai doar 12 ani pana la urma, nu se sfarseste lumea la prima atractie.

| RandomForever a răspuns:

Spun ca ar trebui... sa ii spui acelui băiat ce simti. Adica unui băiat ii place o fata care ii spune ca o place decat o fata care se holbeaza la el, nu? In le gura cu prietena ta cred ca ar trebui sa discuți cu ea despre situație.