| Trollerul a întrebat:

Deci, eu mai am doar un singur parinte, adica pe mama, tata a murit acum cateva luni, si mai am o sora de 23 de ani, de la un timp ea crede ca ea e sefa in casa acum, si ma mir ca mama nu zice nimic, mereu sora mea ma cearta din motive stupide si mama ii da dreptate chiar daca nu e adevarat de zice ea, sunt satul si imi vine sa fug si de acasa doar sa scap de ele, eu am 17 ani, tot imi zice ca nu o sa fac nimic peste cativa ani ca o sa fiu un nimeni si ma enerveaza ca nici macar nu vine cu argumente cand imi zice ceva, cand eu ii dau replica ea imediat schimba subiectul, deci mama ii tine partea asa ca nu am ce sa fac, Cum pot sa scap din situatia asta?

9 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

In primul rand, imi pare rau pentru pierderea suferita.In al 2 rand, tu ar cam trebui sa incepi sa pui picioru in prag (gentil, si cu bun simt)Tu esti barbatu in casa, o sa le ia ceva timp sa inteleaga.Cat despre sora ta, daca face figuri, Ii spui o data cu frumosu, a 2 oara cu frumosu, a 3 oara cand nu e mama ta acasa si e doar sora ta si face figuri... Bagai mana in gat, lipeste-o de perete, si mai spune-i o data pe un ton mai dur.Nu ii vrei rau,fa-o sa inteleaga ca o iubesti, si ca nu vrei sa fie ranita, dar sa inceteze cu arfele astea, ori sunteti uniti, ori veti fi precum pleava'n vant. Daca iti e frica ca o iei de la sora'ta laughing Mai bine incerca in continuuare cu vorba buna.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Incearca sa nu te lasi afectat de,, atacurile,, ei.Asculta-i in tacere observatiile si in rest vezi de ale tale.Arma femeilor impotriva durerii este gurita, dincare uneori ies lucruri deranjante.Sigur sora ta e afectata inca de pierderea tatalui si se manifesta asa.Fi rabdator si nu pune la suflet.

| peperonies a răspuns:

Pai muta-te singur si plateste-ti singur totul si nu o sa mai ai probleme. dar acum repede cat inca le stii pe toate.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| AgentBomboana007 a răspuns:

Nu ştiu exact ce faceţi voi pe acolo de v-a certati, dar un lucru e sigur. Tu, ca baiat responsabil, ai putea sa le demonstrezi ca ajungi ceva in viata, adica sa inveti sa i-ei note mai mari la scoala(doar daca ai note sub 8), sa faci treburi prin casa( gen: sa speli vase, sa dai cu matura, etc, etc), sa mai lasi si tu putin calculatorul, telefonul mobil sau alte chestii si sa-ti ocupi timpul altfel ( asta cu calculatorul este valabila foar daca stai ore in sir in fata calculatorului )! Fa ceva bun si frumos pe care nu l-ai mai facut pana acum pentru tine si ele. Fa pentru tine un regulament si un program cu ce ai de facut( doar daca vrei)! Uimeste-le intr-un mod fantastic! Bafta!

| Thunderstruck a răspuns (pentru AgentBomboana007):

"v-a certati" "i-ei note" straight face.

| AgentBomboana007 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Auzi ma? tu daca ai venit aici sa ne corectezi, du-te si te fa profesor, in puii mei! omul' mai si greseste, nu este perfect. mai uita-te si la tine si apoi corecteaza oamenii. cand o sa fi tu perfect, atunci iti dau voie sa ma corectezi. pana atunci mai mananca si tu ceva ca te sufla vantu'!

| Thunderstruck a răspuns (pentru AgentBomboana007):

Crede-ma ca nu sunt perfect, dar astea nu-s greseli admisibile, la fel ca si greselile din al 2-lea raspuns al tau. Imi pare rau de tine, chiar e trist, mai ales cand ma gandesc ca mai sunt milioane ca si tine.

| AgentBomboana007 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Las' ca-s altii si mai rau decat mine. du-te si corecteaza-i pe ei, nu e mine!