| bmliohndu a întrebat:

Deci sa va spun ceva ca nu mai suport sa aud lucruri de genul:"mama ai atatia ani si te uiti la Naruto".
tot timpul aud chestia asta si nu numai atunci cand este vorba despre mine.OK da frate sunt persoane de 18, 19 si 20 de ani
care inca se uita la Nruto.Si cum si eu ma aflu printre ele sa va spun de ce ma uit.Ma uit pentru ca eu nu privesc acel anim
ca pe un desen banal ca toate porcariile de desene de acum de la televizor.Ma uit la Naruto de 8 ani aporximativ
practic am crescut cu el si sa va spun ce am observat eu si ce m a facut sa ma uit.Am vazut un baietel banal prostanac care nu era
bun de nimic si fiindca se saturate ca toata lumea sa ii spuna asta s a hotarat sa le demonstreze ca oricine poate devenii cineva
daca isi propune.Am observat un baietel care a facut orice pentru prietenul lui cel mai bun.Am observat un baietel care in ciuda
faptului ca toti il respingeau el nu a stat pe ganduri cand a fost vorba sa ii ajute.Fiti sinceri cati dintre voi i ati ierta
uni prieten atatea si ati afce orice pentru el sau cati dintre voi nu urati oamenii care va resping sau cati dintre voi nu
ati renuntat prea repede la ceea ce va doreati?
Pe bune in loc sa comentati mult, prost si fara rost mai bine ati invata sa priviti lucrurile din alte puncte de vedere
si sa invatati ca din orice lucru marunt aveti ceva de invatat.

Răspuns Câştigător
| Scarbo a răspuns:

Si eu ma uit la naruto si am 17 ani, si da sunt de acord cu tine, anime-ul asta... poate doar prima parte din naruto are un mesaj mai copilaresc, dar naruto shippuden are un mesaj foarte profund, despre unitate, despre iertare, despre moralitate, intr-un cuvant te invata cum sa fii OM.
P.S. Nu mai asculta toti fraierii care judeca fara sa cunoasca. Asta este marea problema a secolului 21, omul e prea obsedat de materialism, fiecare din noi ar trebui sa stie "ca din orice lucru marunt avem ceva de invatat", totul in lumea aceasta, poate fi privit ca o bucatica de arta.

| bmliohndu explică (pentru Scarbo):

Asta este ideea ca eu nu iau in seama adica imi poate spune oricine sa nu ma mai uit atattimp cat eu consider ca am ce sa invat ma uit decat o telenovela sau o enisiune de rahat cum sunt cele de acum prefer asta

| Scarbo a răspuns (pentru bmliohndu):

Traim in Romania....tot ce este promovat de aceasta tara, este de rahat.

12 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Buna! Si eu ma uit la anime-uri foarte des si am auzit de multe ori vorba ca "ma uit la desene". Cei care nu au vazut anime-uri nu pot sa inteleaga. Pana si tata le considera precum Tom si Jerry dar ce sa faci? Atata timp cat unii nu au avut parte de ele atunci asta nu inseamna ca sunt urate, din contra.
Eu unul prefer sa ma uit la anime-uri decat la cine stie ce filme intrucat sunt acel gen de persoana mai "fantasy". Decat sa ma uit la un film nerealist in care scoate un barbat un pistol, trage 100 de gloante fara sa incarce asta ca sa nimereasca vreo 3 indivizi... prefer anime-urile pentru sentimentele pe care le induc celor care privesc.
Stai linistita. Suntem multi care ne uitam la anime-uri.Stiu o persoana de 29 de ani care inca se uita.Care este problema? Unii nu pot sa inteleaga faptul ca sunt "anime-uri" si nu niste simple desene animate... ma enerveaza acel tip de oameni. Vorbesc fara sa stie despre ce e vorba.
Naruto a fost un anime care a inceput slabut. Il tin minte de pe Jetix (nu stiu daca era Disney Channel atunci) in fine... imi amintesc faptul ca Naruto avea o voce de fata, era dublat in romana foarte prost si nici macar nu stiam ce e acela un anime. Totusi ma uitam...Nu am ajuns decat la episodul 100 si nici nu am de gand sa ma uit mai mult dar acest anime mi-a deschis oarecum drumul spre alte anime-uri.
Sincer, eu de anime-uri m-am apucat dupa ce am vazut seria Deltora Quest realizata dupa cartile lui Emily Roda (am vazut toata seria de 3 ori deci mda...)
Sincer, Naruto este un anime emotionant plin de umor si scene de lupta bunicele. Eu nu ma uit pentru ca nu sunt genul care sa se uite la atatea episoade.
Naruto a fost foarte emotionant, fiecare personaj avand o poveste solida in spatele sau. Imi amintesc ca aveam 9 ani si imi venea sa plang atunci cand a murit al 3-lea Hokage. (sper ca am scris bine)
Este placerea ta de a te uita la anime-uri. Sunt realizate intr-un anumit fel care te misca...reprezinta lumea reala in lumea desenelor,daca intelegi ce vreau sa zic. Acestea sunt anime-urile, te invata despre ce inseamna sa stai unit,sa pierzi,sa castigi, ce inseamna dragostea, puterea, chiar si moartea...
Ce te invata filmele si desenele din ziua de azi? Nimic! (Unele da, unele nu, cel putin desenele sunt dezastruoase)
Urasc oamenii ce considera anime-urile niste simple desene precum cine stie?
(Lumea lui Gumball, Adventure Time si alte porcarii...cauta-le pe net daca nu le stii)
Unii au ramas la aceasta impresie si imi pare rau pentru ei...asta este.
Repet, fratele unui coleg de-al meu are 29 de ani si se uita la anime-uri. Si ce?
Face ce vrea cu timpul sau liber.
Nu este un ratat fara viata sociala, daca la asta va ganditi.
Are o slujba in domeniul IT, are masina si prietena. Sper ca ai inteles ce vreau sa zic...Anime-urile te relaxeaza, iti pun in miscare sentimentele.
Nu pot sa explic atat de bine dar sper ca ai inteles.
O zi placuta in continuare! Nu te lua dupa ce zic altii. Ei nu au vazut niciodata un anime si le considera niste desene amarate...asta este viata.
Bafta!

-Blytz-

| AFR81 a răspuns:

Eh, asa am si eu un prieten care e fan Naruto. Nu inteleg cum dracu la varsta asta inca se mai uita la asa ceva.

| bmliohndu explică (pentru AFR81):

Pai nu zic ca e toata lume atrebuie sa se uita sau ceva de genul zic doar ca in locul unei telenovele sau o emisiune de rahat cum sunt toate de acum prefer asta fiindca mai invat cate ceva

| AFR81 a răspuns (pentru bmliohndu):

Bineinteles. Eu am glumit doar happy

| bmliohndu explică (pentru AFR81):

Nici o suparare :* si daca nu glumeai nu era problema laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciodată nu m-am gândit la naruto în felul ăsta thinking oricum de ce îți pasă atât de mult ce parere au ceilalți despre asta?

| bmliohndu explică (pentru anonim_4396):

Ideea este ca nu imi pasa adica serios la facultate pana si unul din profesorii mei se uitalaughing) Chiar nu imi pasa daca imi pasa ce spuneau altii nu mai faceam publoc faptul ca inca ma uit am vrut doar sa le atrag atentia ca daca stiu din ce perspectiva sa priveasca au de invatat din orice lucru aparent nesemnificativ

| mariia95 a răspuns:

Doar traim in Romania, ce sa mai ...Eu am 21 de ani si inca ma mai uit la anime'uri laughingAm vazut fani Naruto si la 26 de ani, asa ca nu mai asculta toti prostii care nici nu stiu ce este un anime.Mai bine stau si ma uit la Naruto, decat sa il vad pe Guta certandu-se cu javrele alea sau cine stie ce.

| numainteresezideloc a răspuns:

Eu am 24, beau ceai / compot si ma uit la tom & jerry si sunt barbat. Care-i problema?
Sunt unele pasarici care la 17 ani sunt deja bunicute!

| gggiiiaaannnaaa a răspuns:

Pur si simplu este placerea ta de a te uita. Cei care comenteaza nu au ce face. Fiecare face ce il taie capul