| Anonim6666644 a întrebat:

Detartrajul si curatarea dintilor dor? vor fi mai albi dupa curatare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Nu, nu dor deloc, dar simţi disconfort deoarece insistă pe unele zone afectate de tartru. Cât despre albirea lor, da o să vezi diferenţe vizibile.

| corbulalbrosu a răspuns:

"Detartrarea permite evitarea diferitelor neplaceri cauzate de tartru (depozit calcaros de origine, in principal salivara); dezvoltarea unor suse bacteriene, boli si iritatii ale gingiei, colorarea inestetica legata de consumul de coloranti alimentari si de tutun. S-au realizat aparate cu ultrasunete care desprind tartrul sub efectul vibratiilor. Odata eliminat tartrul, suprafetele detartrate sunt reslefuite prin aplicarea unei paste usor abrazive". http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/detartrare-detartraj_3116

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vei simți un ușor disconfort, însă nu e vorba de durere. Și da, vor avea un aspect mai plăcut.