| AnnaaaMaria a întrebat:

Dragi utilizatori TPU, care este părerea voastră despre elevii care vor mereu să cumpere cadouri pentru profesori, diriginți?laughing De Crăciun, 1 martie, 8 martie, ziua de naștere etc?!?!?!?!

17 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Ori sunt obligați de parinti, ori sunt spagari, ori au un respect pentru profesor.

| Celcareajuta a răspuns:

Sunt niste porci care ii invata la spaga.laughing Ma, amu daca omu' ii bun si merita...sa faci un cadou e ceva frumos!

| AnnaaaMaria explică (pentru Celcareajuta):

Da, e ceva frumos, dar nu dus la extrem. Ca fiecare elev să pună câte 30 de lei (colectiv de 30 de persoane) mi se pare puțin cam deplasat.

| Celcareajuta a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

Mama fiecare 30 de lei...serios acuma e o prostie atatia bani, adica noi puneam cate 2-3 lei si aia numa' pentru 2 profesoare care intr-adevar meritau. A si ii mai dadeam lu diriga ca ne motiva absentele happy

| eviltwinnn a răspuns:

"Moda" asta am vazut-o inca de la gradinita, a continuat si in scoala generala si e o prostie, aia care duc cadouri sunt tratati mult mai bine.

| AnnaaaMaria explică (pentru eviltwinnn):

Nu am ce comenta de profesoară. Nu face diferență între elevi, dar problema mea e atitudinea unor colegi. Nu zic să nu-i cumpărăm un buchet de flori ocazional, dar cadoul să se rezume doar la flori, nu la alte lucruri costisitoare

Răspuns utilizator avertizat
| Thebestkiller a răspuns:

Buna! Sincer sa fiu am fost si prin alte tari si am observat ca elevi nu duc deloc flori profesorilor, ca in Romania.Acolo se considera spaga. Iar respectul pentru profesor poti sa il arati alfel nu sa ii dai tot felul de cadouri, adica sa fi atent la ora lui, sa inveti, de'astea.Deci, sa concluzionez chestia asta cu florile e o prostie care numai prin Romania se face.

| AnnaaaMaria explică (pentru Thebestkiller):

Ar fi foarte bine dacă s-ar rezuma totul doar la flori, dar se rezumă la cadouri mult mai costisitoare. Problema vine din partea anumitor persoane lingușitoare care la începutul liceului ziceau: „le cumpărăm cadouri ca să ne punem bine cu ei până în a 12-a". După părerea mea, asta n-are nicio relevanțălaughing nu am ce comenta de profesori întrucât au fost corecți la note și au pus și note de 3-4 când a fost cazul, chiar elevilor respectivi. După ce au luat note mici (vorbind strict de dirigintă aici), la ora ei „doamna diriii, vă iubim", iar când nu era în clasă, „diriga e o m*istă, ne pune numai note mici"...etc...

| Celcareajuta a răspuns (pentru Thebestkiller):

Am auzit zvonuri cum ca in alte tari medicii opereaza fara a astepta remuneratie de la pacienti. Acu nu stiu daca sa o cred sau nu, dar stiu ce pe verisoara mea a lasat-o sa stea in travaliu 4 ore si a nascut imediat dupa ce vreo doi Eminesti au sarit in buzunarul lu nea doctoru.

| Thebestkiller a răspuns (pentru Celcareajuta):

Depinde,si de tara. De exemplu, in Occident nu se intampla asa ceva.Acolo nu se da flori nici profesorilor, nici medicilor, etc.Si la medici, sa fiu sincer, ei sunt platiti pe chestia asta, de ce asteapta bani de la pacienti.Am observat ca prin Germania, Italia, Austria, Franta, etc. nu accepta "spaga" nici sa ii omori.

| Thebestkiller a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

Chestea cu cadourile mi se pare o prostie deorece, nu toti elevi sunt bogati sau cu situatie financiara stabila, mai sunt si cei saraci care nu au de unde sa cumpere flori sau cadouri, dar care invata mult mai bine decat multi.Pe acela unii profesori il dezavantajeaza din princina faptului ca nu ia dus un cadou.Am mai spus-o, in Occident, profesorul nu iti accepta nici un fel de cadou sau flori, exista o egalitate intre elevi.

| AleSmartGirl a răspuns:

Consider ca este un gest frumos, respect pentru doamnele invatatoare/profesoare. Dar sa nu se exagereze cu cadouri din aur sau alte lucruri foarte costisitoare. Un buchet de flori foarte frumos aranjat ar fi indicat.

| AnnaaaMaria explică (pentru AleSmartGirl):

Tocmai! La asta mă refer și eu. Mi se pare puțin ciudat ca de ziua dirigintei să mergem la ea acasă cu tort și flori...și nu un buchet, ci un coș mare cu flori...și nu un tort normal, ci un tort în formă de laptop (Ea fiind profesoară de tic)+ lănțișor de aur cu medalion(asta în clasa a 9-a). În clasa a 12-a ce-i mai cumpărăm?

| Pendek a răspuns:

Au fete destepte de nota 10 in clasa ca alea mai proaste...Sunt proaste.

| Lara112 a răspuns:

Pupincuristi si lingusitori. Ei fac asta doar ca sa fie preferatii profesorilor. De obcei copii de bani gata fac asta laughing