| Nastia a întrebat:

Dupa c criterii va alegeti cel mai bun prieten?

Răspuns Câştigător
| kufu a răspuns:

Tine minte: Alege-ti tu prietenii, nu ii lasa pe ei sa te aleaga pe tine! Prietenii nu trebuie sa fie... la numar, sau nu stiu... Trebuie sa stii ca poti sa te bazezi pe el oricand, sa stii ca poate sa te inteleaga, te poate ajuta cu un sfat, sa poti sa ii oferi aceleasi lucruri!

10 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Timpul petrecut impreuna, scopuri asemanatoare, valori comune.

| psiholoaga a răspuns:

Eu nu am "cel mai bun prieten". Sunt diversi oameni cu care ma simt bine in diverse situatii. Ne suntem alaturi cand e cazul si ne respectam viata personala si spatiul, din nou, cand este cazul.

eileen
| eileen a răspuns:

Eu am mai multi prieteni foarte buni, criteriile sunt buna comunicare, timpul de calitate petrecut impreuna, sfaturi, critici primite fara cartire si distractie la maximlaughing

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Sa fie pe aceeasi lungime de unda cu mine!
Asta implica in primul rand sa fie inteligent, sa avem ce discuta, apoi restul vine de la sine...in timp!

| andreutz a răspuns:

Eu am doar un singur "cel mai bun prieten"...si nu l-am ales, a fost o chestie reciproca...ne-am inteles perfect inca de mici si ne-am ajutat reciproc oricand, in orice situatie...asa a ramas pana in ziua de azi...si chiar nu cred ca cineva isi poate alege acest prieten... e o chestie de instinct...

| gabrielutzu a răspuns:

Cel mai bun prieten pe care poti sa-l ai si pentru care poti fi sigur ca nu te va trada niciodata, este Iisus Hristos.
Cand vine vorba de oameni, niciodata nu poti fi sigur ca cel pe care tu il consideri cel mai bun prieten, nu se va intoarce intr-o zi si te va lovi drept in moalele capului pentru ceva ce nici el nu-si va da seama...
Iar aici poate intra absolut orice categorie de apropiati.

cristian
| cristian a răspuns:

Pentru mine in primul rand trebuie sa fie discret adica sa nu duca vorba din casa, sa fie saritor cand il sun si indiferent de ora sa fie capabil sa-mi ofere si solutia de rezolvare a problemei.

| bibix_5640 a răspuns:

Nu trebuie s imi aleg prietenii dupa un anume criteriu..trebuie sa ma simt bine in preajma lor si sa simt ca pot avea incredere in ei

| nicoleta_5825 a răspuns:

Intotdeauna m-am inselat in privinta celui mai bun prieten/prietena, deorece am regretat mult.Trebuie sa ai incredere in el, sa fie sincer, deschis, sa te poti baza pe el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenia nu se vinde sau cumpara, se castiga... e mare lucru sa fii numit prieten