| Tureatca_Mihaela_1975 a întrebat:

E mare dioptria 1.75?

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Nu.

| justanotheruser99 a răspuns:

Daca ai miopie ( nu vezi la departare) nu e așa de mare, reușești sa distingi obiectele, insa nu vezi amanuntele, ci doar pete de culoare. Ce depășește -2, e deja destul de grav. Dar in schimb daca ai hipermetropie ( nu vezi de aproape), da, e mare.

| Crainstorm20 a răspuns:

Buna. Ai mai intrebat iar. Dioptria 1.75 e destul de mare si presupun ca suferi de hipermetropie (in care punctul remotum este mai departe). Data viitoare cand intrebi mai multe lucruri nu trebuie sa pui 1000 de intrebari separate.