| IzabellaLove a întrebat:

E normal ca la 13 jumate sa am 1.60 inaltime precizez ca sunt fata

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu.
"Denumita si sportul ingerilor, gimnastica ritmica este o disciplina eminamente feminina, orientata spre dezvoltarea gratiei si a armoniei corporale.
Practicarea gimnasticii ritmice dezvolta abilitatile fizice, motorii, sociale si cognitive oferind copilului un mediu provocator si agreabil."
E doar inceputul articolului, din link-ul asta.Vei gasi si beneficiile gimnasticii ritmice, pe care te rog sa le citesti!

http://csritmica.webs.com/gimnasticaritmica.htm

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu exista normalitate,aici,doar niste limite de minim si maxim sau niste medii aproximative de inaltime,pentru ca fiecare om se dezvolta in functie de genele mostenite.
Nu exista nici o regula si fiecare se dezvolta asa si atat cat ii permite natura personala si,mai ales,fiecare in ritmul lui.
Sunt fete care se inalta la pubertate si incetinesc sa se inalte in adolescenta,altele se inalta incet in pubertate si cresc rapid la adolescenta,altele cresc tot timpul in inaltime,constant, nu poti stii care sunt caracteristicile tale.
Cu alte cuvinte, acest "normal" este doar normalul tau si nu priveste pe nimeni altcineva, drept pentru care poti considera ca e absolut normal sa ai 1, 60 m la 13 ani si sa ai rabdare sa te dezvolti in totalitate, pana la 18-19 ani, cand vei putea trage concluzia finala.
happy

| IzabellaLove explică (pentru greece12):

Si daca fac exerciti de crestere as putea creste cativa cm?

| greece12 a răspuns (pentru IzabellaLove):

Bineinteles,sportul ajuta, incerca baschet si inot, de exemplu!
Dar,fii sigura c-o sa te mai inalti, cresterea ta e in plina desfasurare!

| IzabellaLove explică (pentru greece12):

Am auzit ca gimnastica ritmica opreste cresterea e adevarat?

| greece12 a răspuns (pentru IzabellaLove):

Nu.
"Denumita si sportul ingerilor, gimnastica ritmica este o disciplina eminamente feminina, orientata spre dezvoltarea gratiei si a armoniei corporale.
Practicarea gimnasticii ritmice dezvolta abilitatile fizice, motorii, sociale si cognitive oferind copilului un mediu provocator si agreabil."
E doar inceputul articolului, din link-ul asta.Vei gasi si beneficiile gimnasticii ritmice, pe care te rog sa le citesti!

http://csritmica.webs.com/gimnasticaritmica.htm

| OnuOnulică a răspuns:

Da, până la 18 ani tot o să crești.

| DJMikeGMC a răspuns:

E foarte normal daca ti se pare ca esti inalta multe nu mai cresc de 1, 60 deci,, n ai de ce sa iti faci griji

| ILoveHandball a răspuns:

Daa,acuma tu la ce te referi, ca esti inalta la varsta ta, sau scunda?