| JustSomebody a întrebat:

E normal sa ai prieteni, dar tu sa fii singura care le scrii, ii cauti, ii bagi in seama, insa nu si reciproc? Daca cuiva ii pasa de tine si chiar vrea sa vorbeasca cu tine, o face, nu?

Răspuns Câştigător
| BellaComy a răspuns:

Si eu am exact aceeasi problema si am avut-o din totdeauna. Dar m-am invatat cu chestia asta.Am cateva colege de clasa cu care la scoala vorbim dar asa niciuna in vacanta nu ma mai contacteaza.Trebuie ca eu sa stau sa le contactez, sa vorbesc cu fiecare in parte, ca si cum eu sunt puntea de lagatura intre toate.Dar am incetat sa fac asta. M-am obisnuit cu situatia si nu mai sunt eu cea care ia initiativa. Mai bine stau singura decat cu asa "prietene".

11 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Ai dreptate, dar nu cred ca acele persoane te considera prietena lor, atata timp cat nici nu te baga in seama.

| raMLesS a răspuns:

Ăştia nu-s prieteni, ăştia sunt profitori doar când au nevoie te caută, lumea e mare, ai unde căuta prieteni happy.

| raMLesS a răspuns:

Şi nu, nu e normal ce fac ei.

| peperonies a răspuns:

Doar daca esti urata. altfel nu.

| Danzell a răspuns:

Pentru mine e enervant. mai ales atunci cand te baga in seama doar can au nevoie de ceva de la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e normal si sunt sigur ca stii asta deja.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e normal. Asteapta o perioada sa vezi daca te baga ei in seama, si daca nu o fac inseamna ca nu le pasa de tine. Si eu sunt in aceeasi situatie. Multi sunt prea aroganti ca sa se gandeasca la asta, vor doar ei sa fie bagati in seama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este normal. Există oameni care nu simt nevoia să-ți vorbească, deși le place să o facă.Nu știu dacă înțelegi. Știu că este destul de enervent și cât se poate de derutant, însă există soluții. Gândește-te de ce nu-ți vorbesc/scriu ei primii. Încearcă să treci peste nevoia de a le vorbi.Atunci...este foarte probabil să-ți simtă lipsa. Dacă tu ești o persoană interesantă, iar ei nu știu asta, arată-le.Am văzut că mulți te sfătuiesc să uiți de acești „prieteni". Dacă puteai pur și simplu să faci asta, n-ai mai fi pus întrebarea asta.Probabil că ei mai au și alți prieteni sau desfășoară anumite activități.Citește o carte, vizionează un film, joacă un joc și vei uita de ei-temporar.Ar trebui să iei în considerare și faptul că unele persoane nu sunt făcute pentru a lega o relație de prietenie, chiar dacă simpatia este reciprocă.
Continuă să cauți răspunsul.Nu renunța, nu ai motive.

| veryhonest a răspuns:

Cauta pe dex ce inseamna cuvantul "prieten", apoi incearca sa faci diferenta dintre un om normal pe care-l vezi si interactionezi zi de zi, cu definitia pe care ai gasit-o.

| Robu_Andrei_1960 a răspuns:

Da, mi se pare absolut normal sasți scrie dacă tot sunteți prieteni dacă nu treci peste și caută ți alt anturaj.

| natasa1438736 a răspuns:

E normal sa ai prieteni de genu asta, si da daca vror sa vb cu tine o vor face singuri