| Duluman2002 a întrebat:

Este adevarat ca daca in timpul somnului o persoana asculta in mod repetat, spre exemplu, o lectie inregistrata pe care doreste sa o invete, in dimineata urmatoare se vor observa imbunatatiri semnificative?

Au fost facute studii asupra acestui fapt?

6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa intrebi asta pe cineva care a studiat psihologia. Tin minte ca intr-o zi, stand la cursul psiho-pedagogic, profesoara ne-a spus ceva asemanator. Ea zicea ca unii oameni dupa ce invata dintr-un caiet de exemplu, si-l pun pe acesta sub perna noaptea cand dorm, acest lucru ajutandu-i sa structureze si sa inteleaga mai bine informatia. Ne-a explicat ea cum functioneaza toata treaba din punct de vedere psihologic, insa n-am putut sa retin. Ideea e ca sunt posibile unele lucruri care noua, oamenilor fara pregatire, ni se par "wow". Intreaba pe cineva in domeniu, iar acesta te va lamuri. Pe TPU rar vei gasi o persoana avizata.

| WaterDrop a răspuns:

S`au facut, se poate, insa nu toata lumea poate adormi cand ii vorbeste cineva in ureche permanent.

| BadAngel3 a răspuns:

Eu cred ca da. Cred ca informatiile ti se intipareaza in minte. Dar eu nu as putea sa pun un aparat sa-mi cante toata noaptea in cap.

Răspuns utilizator avertizat
| Roxx_Kati_1994 a răspuns:

Nu este adevarat laughing asta se întâmpla doar in "Laboratorul lui Dexter" laughing s-a blocat CD-ul si s-a repetat încontinuu "omelette du fromage"