| gabryel a întrebat:

Este legal sa iti faci post de radio pe net? Sau ce ar trebui sa faci sa nu te prinda garda cu asa ceva.

17 răspunsuri:
| lexony a răspuns:

Este legal. Numai ca trebuie sa iei legatura cu un alt post d radio sa vezi c iti mai trebuie.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur, este legal. Nimeni tu te amendeaza happy
Succes!

| motanelul a răspuns:

Da este legal are un prieten de al meu e super tare, trebuie sa ai un pc destul de bun si o viteza la net ff buna pentru ca odata ce iti creste numarul de askultatori viteza la net iti este afectata si se aude intrerupt.multa bafta si ai grija la pc trebuie sa ai unul foarte bun ca o racire tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista extraterestrii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am radio de 3 ani si nu mi-a venit garda sau politie; d deci poti continua fara grijawinking nu vine nimeni sa-ti zica sa inchizi radioul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nici o lege in Romania in legatura cu radioul pe net.Este voie sa emiti pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu inainte de a deschide un post de radio pe internet, am vrut sa fiu 100% legal, asa ca am scris in toate locurile de unde stiam ca am nevoie de apobari si treaba sta cam asa:

- De la CNA raspunsul a venit promt, ca nu am nevoie de nici o autorizatie pentru aceasta activitate, deoarece ea nu este reglementata de catre nici o lege din Romania.

- De la UCMR-ADA, am primit prin mail in care mi s-au dat datele de contact ale unei persoane in masura sa ma lamureasca.
Am sunat-o si respectiva persoana NU a putut sa ma incadreze la nici o categorie deoarece cum scriam mai sus, radio-ul numai pe internet nu exista in legislatia noastra (si eu as fi preferat sa platesc o taxa si sa stiu ca n-am treaba cu nimeni).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur ca este legalwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu este ilegal...este legal doar daca ai contract cu o firma (ex stream-hosting.ro)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratilor aberati rau! Eu fac radio din 2003 ( am fost pirat la inceput ) atat in fm-ul bucurestean pe 104. 4 Mhz. In 2005 au intrat peste mine cu mandat de perchezitie si mi-au confiscat... Dupa am facut pe internet ( pe internet ai voie sa emiti doar blank conform CNA-ului) ca sa fi legal, ia-ti drepturile de autor! de la orda. si o sa fi ok, colaboreaza cu artistii sa-ti dea ei piesele sau casele de discuri si e totul ok. daca vrei reclame platite pe radio, adreseaza-te Autoritatii nationale in comunicatii bucuresti. Fratilor, la noi nu e nimic legal si ieftin! Mult succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal - NameHost - Servere Radio - Super Oferta !

Buna ziua te contactez in legatura cu noua oferta de servere radio la super preturi.Te-ai saturat ca servarul tau sa fie Floodat?Nimic mai simplu prinde si tu oferta de toamna pe 2010.Aici ai oferta noastra click--> http://namehost.ro/radio.html nu uita ca toate pachetele de radio au Protectie AntiFlood/Anti DDOS.Panou Control WHMSONIC.Nu ezita sa ne contactezi.Echipa NameHost va doreste o zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau sam fac radio

| Dannyjj a răspuns:

La fel cum a zis și @Anonim pe 5 August 2010 22:12, este ilegal pentru că încalci drepturile de autor.

| Dannyjj a răspuns:

Cei care nu prea știu unele lucruri despre deținerea unui post de radio și cum să emită legal de pe acel post de radio, să citească aici:
http://www.tpu.ro/......-te-costa/

| SDana a răspuns:

Este legal, poti gasi tutoriale online despre cum sa faci un radio gratis pe internet, eu insa ti-as sugera sa citesti inainte articolul acesta, despre cum sa NU faci radio pe internet. http://www.chetuieste.ro/stiri/155-cum-sa-nu-faci-radio-pe-internet.html

| Ale_Ale_1987 a răspuns:

Da este legal eu am radio online de 7 ani si am chiar si un chat atasat unde poti comunica cu alti membri si sa iti faci noi prieteni intra si convinge-te! xat.com/Virtual_2019