| NeymarJr11 a întrebat:

Fratilor am facut 18 ani, acum cateva zile si m-am dus sa fac buletinul dar buletinul meu imi expira la anul, si mi-a zis tipa de acolo ca nu pot sa-l schimb doar cand imi expira. Pai toti si-l schimba la 18 ani doar la mine e diferit.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Au dreptate!
Termenul de valabilitate al cărţii de identitate este:

- 4 ani pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 14-18 ani;

- 7 ani pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 18-25 ani;

- 10 ani după împlinirea vârstei de 25 ani;

- permanent după împlinirea vârstei de 55 ani.
Ori daca tu l-ai schimbat la 16 ani ( sa zicem) normal ca el are 4 ani termen de valabilitate si-l schimbi la 20 de ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Il schimbi cu maxim 3 luni inainte sa expire

| cristimihailov a răspuns:

Poti sa il declari pierdut sau partial distrus, astfel incat sa nu mai fie valabil si sa fie necesara schimbarea lui.