Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2711072intrebari
Cadouri USB - USBmania
Ultimele intrebari
StarShinerS
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
28 Iul
SATI 272.487AFISARI
123.083VIZITE
99.054V. UNICI
7 Noiembrie 2010
ghkjghk intreaba:

FUNDA URGENT.conjugarea verbului "a scrie"[la toate timpurile si modurilesad][NU E TEMA] am lispsit de la lectie si o sa ma asculte pentru ca am doar o nota. si ma asculta din prima zi cand ma duc si nu stiu am cum sa copiez lectia. va rog mult!

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • 8 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 7 Noiembrie 2010 20:51
    Annitu a răspuns:
  • 7 Noiembrie 2010 20:47
    Stelistul a răspuns:
    Prezent:eu, tu, el, ea, noi, voi, ei, ele scriu
    Imperfect eu sriam, tu scriai, el/ea scria, noi scriam, voi scriati, ei, ele scriau
    Perfect compus:eu am scris, tu ai scris, el/ea au scris, noi am scris, voi ati scris, ei/ele au scris
    Perfect Simplu:nu stiu cum e verbul a scrie, dar iti spun "a manca")
    eu mancai, tu mancai, el/ea manca (, a-ul final sa fie cu a-ul final al cuvantului clasa), noi mancaram, voi mancarati, ei/ele mancara
    Mai mult ca perfect:eu mancasem, tu mancasei, el/ea mancasera, noi mancaseram, voi mancaserati, ei/ele mancasera
    Viitor:eu voi manca, tu vei manca, el/ea va manca, noi vom manca, voi veti manca, ei/ele vor manca
  • 8 Noiembrie 2010 06:54
    Stelistul a răspuns:
    Prezent:
    eu scriu tu scrii ea/el scrie noi scriem voi scrieti ei/ele scriu***
  • 16 Noiembrie 2010 20:14
    Raspuns anonim:
    Nu
  • 19 Noiembrie 2010 08:44
    Raspuns anonim:
    Prezent:eu, tu, el, ea, noi, voi, ei, ele scriu

Imperfect eu sriam, tu scriai, el/ea scria, noi scriam, voi scriati, ei, ele scriau

Perfect compus:eu am scris, tu ai scris, el/ea au scris, noi am scris, voi ati scris, ei/ele au scris

Perfect Simplu:nu stiu cum e verbul a scrie, dar iti spun "a manca")

eu mancai, tu mancai, el/ea manca (, a-ul final sa fie cu a-ul final al cuvantului clasa), noi mancaram, voi mancarati, ei/ele mancara

Mai mult ca perfect:eu mancasem, tu mancasei, el/ea mancasera, noi mancaseram, voi mancaserati, ei/ele mancasera

Viitor:eu voi manca, tu vei manca, el/ea va manca, noi vom manca, voi veti manca, ei/ele vor manca
  • 13 Ianuarie 2011 21:28
    Raspuns anonim:
    Perfectul simplu: eu scrisei, tu scrisesi, el scrise noi scriseram voi scriserati ei scrisera
  • 26 Ianuarie 2011 17:36
    Raspuns anonim:
    Invata ca ramai corigenta
  • 27 Noiembrie 2012 20:57
    Cristi_Manole_1999 a răspuns:
    Mai e si viitoru popular da nu il stiu