| stefyy234 a întrebat:

Heei TPU! Sunt clasa a 7-a si e normal sa ma gandesc deja la ce liceu voi merge. Sunt din Buzau, as vrea sa ma axez pe medicina si am note destul de bune, deci cel mai probabil voi merge la B.P.Hasdeu pe Stiinde ale Naturii. Cunosc multe persoane care invata acolo si nu e chiar asa de greu pe cum se spune (ma rog, cei din Buzau vor intelege). Dar, totusi, de ce sa nu fac ceea ce imi place cu adevarat? Desenul. Chiar am talent la asta. Pana acum nu prea am bagat asta in seama, dar abia acum incep sa realizez cat de mult iubesc pictura. In anii trecuti aveam un profesor de desen care ne lasa sa facem ce vrem la ora lui, deci mai nimeni nu desena, ci se juca pe telefon. Insa de anul asta s-a cam schimbat treaba. Avem o profesoara noua. Datorita ei am inceput sa imi vad talentul. Tot timpul meu liber il ocup acum cu pensula si creioanele colorate in mana. Deci, ce sa fac? Ok, sa continui cu picura. Dar, cum? Sa ma duc la Liceul de Arte Margareta Sterian pe Arte plastice si Decorative. La ce dau bac-ul si tezele?

Sa zicem ca am facut liceul de arte. Acum ce mai pot face? Fac tablouri si le vand? Oare imi pot castiga existenta si banii din asta? Nu prea cred. Ma pot angaja undeva? Sau mai bine imi las visele deoparte si raman la medicina?

Ce sa fac?

2 răspunsuri:
| NH4OH a răspuns:

Buna.
Si eu sunt tot clasa a 7-a si tot din Buzau, ok, coincidenta.
Pai, si eu sunt in aceeasi situatie ca tine, aveam varianta cu desenul si arhitectura, la Liceul de Arte sau Eminescu, unde nu voi stii pe ce profil ma voi duce si ce sa devin in viata.
Eu m-am decis, voi face ce-mi place, ma voi duce la Liceul de Arte Margareta Sterian, pe desen, si mai incolo ma voi duce la Facultatea de Arhitectura pentru a deveni un arhitect inrait.
Pentru examene, la Liceul de Arte stiu ca se da la matematica, romana si trebuie pentru desen, bineinteles, sa faci un desen pentru a fii analizat si multe altele ca sa poti intra pe desen, nu muzica sau altceva.
Desenul e accesat de foarte multi elevi, asa ca trebuie sa te inscri mai devreme la acel liceu, sa prinzi locuri.
Sper ca ti-am dat curaj.
Arhitectura e grea, trebuie sa stii matematica la greu, sa desenezi in planuri si sa ai o imagineatie si creativitate grozava. Trebuie sa vezi lumea din alte unghiuri ca artist, fiind, e usor asta, dar nu e pentru toti.
Amuzant e, ca eu cand era mica desenam cu ambele maini, si desenam bine.
Hai ca am deviat de la subiect, deci, fa ce-ti place, si ceea ce-ti spune inima.
Ca medic, e greu, pentru ca multi nu ajung unde isi doresc, sunt dati afara, foarte multi au plecat in afara, ca in Romania e oribila meseria de medic.
Arhitectura, Filmul, Actoria, in general cuvantul'' Arta" poate schimba Romania.
Medicina, insa nu, si in afara suntem cunoscuti intr-un hal.
Succes!

| Mariamitza a răspuns:

Sa faci ce vrei tu. Daca tie asta iti place, continua. Dar nu uita ca daca esti pictor, nu o sa prea ai bani..medicina este o alegere mai buna dar conteaza sa te simti tu bine in ce faci!