| superuamen a întrebat:

Hei! Am aproapre 15 ani, si am 1, 40 m sunt si slaba evident laughing inalta nu prea am cu cine sa seman dar..totusi, mama are 1, 60 m tata 1, 80 m, macar 1, 50 sa am si eu! sport fac, joc basket, alerg, am facut intr-o perioada si exercitii, am mers la dansuri (majorete) am constatat ca nu am mai crescut in inaltime dintr-un tabel din ala de pe net de la varsta de 10 ani, de atunci am si menstruatie ..cred ca din perioada aia nu am mai crescut, tin minte ca, cu vreo luna 2 inainte sa-mi vina prima data am inceput sa ma dezvolt asa de odata si apoi, cel utin in inaltime am ramas pe loc! am inteles de la cineva ca unele persoane au anumite pauze de crestere cam intre 10-15 ani si de la 15 ani incep sa mai creasca din nou, nu cred ca e posibil asa ceva...
voi ce credeti? de ce nu ma inalt, macar pana la 1, 50 happy

3 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Buna,mai ai timp sa cresti. In plus de asta, indiferent ce sport ai face nu iti poti forta cresterea, totul depinde de organismul tau.In plus de asta, este fata deci o mostenesti mai mult pe mama ta in cazul tau.

| Xpressurself a răspuns:

Menstruatia nu are de-a face cu cresterea in inaltime. genetic ai toate sansele sa-l ajungi pe tatal tau. nu uita insa ca ai doar 15 ani. cresterea in inaltime are loc pana pe la 25 de ani.
fa sport. inot, volei, handbal. daca vrei sa fii sociabila pentru ca esti mai retrasa fa sprot de echipa. sau invers daca doresti sa petreci putin timp cu tine insati.

| JohnSeed a răspuns:

Nu ai nici 15 ani, si pana la 18-20 inca poti sa cresti. Toti oamenii au ritmul lor in care se dezvolta. Mai ai timp berechet sa cresti in inaltime.