| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am nevoie de un sfat deci daca aveti rabdare sa cititi "romanul" pe care l-am scris aici v-as fi recunoscatoare.
Eu sunt clasa 10, iar in drum spre casa merg cu o gasca de 5 baieti(eu fiind singura fata), dar sunt baieti responsabili(sunt cu mine in clasa toti 5). Acum cateva saptamani si evident anul trecut ma intelegeam bine cu ei,chiar mi-au spus ca sunt singura din clasa in care au incredere si cu care pot rade glumi si se pot simti bine.
Apoi lucrurile au inceput sa se schimbe incet incet:au inceput sa faca glume proaste pe seama mea, ma lasa singura seara cand iesim la 7:30 deoarece ei brusc se hotarasc sa mearga cu alt mijloc de transport in comun si desigur ca eu nu sunt chemata,alta data mi-au spus sa merg cu ei apoi brusc au disparut,acum recent chiar mi-au spus sa plec.
Ei cred ca nu ma deranjeaza deoarece sunt o persoana care tine la glume,dar astea nu sunt glume. Daca as putea as merge pe alt drum spre casa,dar din pacate este singurul si ma intalnesc cam des cu ei deoarece avem acelasi program.Ei sunt toti 5, au grupul lor,glumele lor,iar eu nu ma mai simt bine in preajma lor cum era odata.
Ce pot sa fac? Pe mine chiar ma afecteaza pentru ca am crezut ca suntem prieteni(pentru ca niciodata nu s-au purtat urat cu mine,recent au inceput)eu tin la ei si nu inteleg de ce se poarta asa.L-am intrebat pe unul din ei de ce fac asta,iar raspunsul lui a fost"Ai innebunit? Doar ti se pare",dar ei au tot contiunat sa se poarte urat.Vreau sa imi petrec timpul cu ei pentru ca nu imi place sa stau singura, dar nici nu vreau sa mai pun suflet pentru ca sunt o fire destul de slaba si sufletista.
Sfaturi. Vreau sfaturi.Ce ati face voi in locul meu?

2 răspunsuri:
| GrigoreVarlam a răspuns:

Trebuie să înţelegi că sunt băieţi, mai au de rezolvat si chestii "bărbăteşti", care nu ţin neapărat de o fată. Chestii care nu te pot include tot timpul şi pe tine. Partea urâtă este că se comportă astfel cu tine, probabil nu ştiu cum să scape de tine şi aleg modul acesta, mai în glumă mai în serios.

Mai rar vezi o prietenie adevărată între o fată şi un băiat, dapăi o relaţie de prietenie care cuprinde o fată şi 5 băieţi.

Încearcă să-ţi dai seama care din ei este cu ideile astea, acela probabil nu îţi este prieten cu adevărat. Nu mai pleca peste tot cu ei, gândeşte înainte, eşti totuşi fată, nu poţi să faci tot ceea ce fac ei. Încearcă să te anturezi în grupuri de fete mai bine.

| danay72 a răspuns:

Pe situl jw.org sectiunea adolescenti este un filmulet despre prietenii adevarate. Daca il urmaresti iti poti da seama daca sunt sau nu prieteni adevarati.