| RihannaAsx a întrebat:

Hei! Am o dilema destul de mare (pentru mine, iar ceilalti nici macar nu o inteleg... :'((( )
Sunt destul de grasa(53 kg; 1.55 m),am picioare scurte,fata rotunda,sunt plina de defecte,am ochi mici si caprui(si urasc asta foarte mult,mi-as dori foarte mult sa ii am marj si verzi)...îmi transpira palmele,nu am bani pentru tratamente,defapt nu am bani aproape pentru nimic... si mda,chiar nu stiu ce sa mai fac,sincer as vrea sa ma omor,dar stiu ca as provoca rau familiei mele...
A,da si sunt si foarte antisociala,ma îmbrac mereu in negru,sunt considerata o ciudata,etc... si am o singura prietena cu care ma înteleg...
as vrea sa va rog sa ma ajutati,dar probabil ca o sa ignorati mesajul meu ori o sa comentati rautacios,iar daca vreti sa imi dati sfaturi gen "Incearca sa fii mai sociala, sa iti faci prieteni",va multumesc, dar mai bine nu... crying((.:'(

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pubertatea ne doboară pe toți la un punct. Poți încerca un meniu mai sănătos și alergări pentru început. Poți face un set de abdomene, genoflexiuni, exerciții care te-ar ajuta. Las-o mai moale cu rahaturile de la magazin. Nu zic să nu mai mănânci dar preferă dulciurile de casă: tort, prăjituri etc. Și la fast food renunță (în caz că mănânci). Prăjeala, uleiul mai rar. Dacă simți că nu mai poți, ia o pauză de 2 zile maxim. Nu te forța, aminteșteți c-o faci pentru tine. (Sper) În legătură cu ochii, fața. Ochii căprui sunt foarte frumoși. Fii mai optimistă, încearcă să echilibrezi, găsește și lucruri bune în ceea ce vezi când te uiți în oglindă.
Îmbracă-te cum vrei, dragă. Acum îți descoperi adevărata identitate și experimentezi. Peste un an poate ai părul mov și te îmbraci în galben. Nu contează ce spun alții. Ai fi perfectă dacă ți-ai arăta curul după părerea lor. (Nu o lua în serios, nu este nevoie să-l arăți)
Sociabilă ai spus că nu ești, dar ai o prietenă. Măcar bine c-o ai. Dacă consideri că ai o fire simpatică, ai umor sau... orice, atunci profită de acea calitate (sau calități) apropiindu te de restul.
Nu te mai urî atât de mult. Nu merită, darling.

2 răspunsuri:
| AlexDFY a răspuns:

Nu ne ai zis un lucru importart, varsta, dar pot spune ca ai 12-13 ani, trebuie sa astepti sa mai cresti, sa te maturizezi, tot ce poti sa faci mometan e sa ai grija la ce mananci si sa faci miscare, abia cand mai cresti poti sa mai faci si alte lucruri

| RihannaAsx explică:

Va multumesc amandurora! Cat despre varsta, da am 13 ani... Iar de mancat, nu mananc mai multvde 500 calorii pe zi,si ca sport, încerc sa ma plimb destul de mult, adica as vrea sa alerg, dar nu am unde... Oricum, multumesc din nou pentru sfaturi... :'( sad