| Dorutzzu a întrebat:

Hei... Am o problemuta destul de grava... Il am pe cel mai bun prieten al meu cu care vorbesc pe skype in fiecare seara si radem si ne jucam etc etc, dar pe skype mai scriem si prostii, prostii destul de mari, si tatal meu de curand a aflat despre aceste prostii, si m-a certat si mi-a spus sa nu mai vorbesc cu el. Chestia e ca eu nu pot face asta, si consider ca la cei 14 ani ai mei, din moment ce invat foarte bine si nu vin cu note sub 9, invat in continuu, nu vorbesc urat cu alte persoane si am un comportament normal, mi se pare destul de OK. Am nevoie de niste sfaturi despre cum sa fac sa ma impac cu tatal meu deoarece acum de fiecare data cand ma vede imi reaminteste si ma mustruieste cu chestia asta. Si as vrea sa il impac si cu prietenul meu deoarece si el e o persoana foarte OK si sociabila, ca daca ar fi nu stiu ce prost si nesimtit as mai zice. Va rog frumos dau funda.

3 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Daca esti baiat si folosesti cuvantul problemuta ai probleme mai mari decat cu taica-to.

| Armenianeek a răspuns:

Prinde-l într-un moment mai bun și explică-i că ia totul prea în serios. Eventual găsește-ți "aliați" alți membrii din familie și posibil să aibă o discuție ca de la adult la adult cu el.
Tu îl cunoști cel mai bine, deci nu prea suntem noi în stare să te ajutăm.
Succes big grin

| Ancient a răspuns:

Cel mai indicat e să laşi să treacă puţin timp. Tatăl tău va uita.

Încearcă să îl eviţi pe prietenul tău câteva zile timp în care tatălui tău nu îi va mai păsa, crezând că ai rupt legătura cu el.