| cffc a întrebat:

Hei, ce se poate întîmpla dacă nu mănînc nimic,
adică m-am hotărît ca de mîne să mănînc doar morcov fiert și apă plată.
Este vreo problemă? sau mă va ajuta să slăbesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
44 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca esti interesata de sanatate, nu de slabit fara noima, atunci te pot ajuta, daca vrei sa devii anorexica si sa-ti scurtezi fara rost viata, atunci n-am ce sfat sa-ti dau.

| Mayar a răspuns:

Foarte bine! Fa sa, corpul o sa itnre in stare de soc, vede ca''nu ii ma idai de mancare' - si orice prinde, depunde, ca sa aiba de unde consuma. Iar dupa acest soc, daca te pui sa manci normal, o sa pui pe tine de numa, caci corpul e programatsa retina calorii ca sa aiba ce sa foloseasca pentru functiile organismului si chestiile de zi cu zi. Cum vede ca nu mai are, cand primeste, le depune repede. Asa ca, asta e una ditnre cele ma irapide metode de a te ingrasa, nu de a slabi,,,,,,,,,,,,,

| Evolution a răspuns:

O să te simţi slăbită şi o să îţi ceară organismul de mâncare şi o să te ia cu dureri.
Poţi să incerci ceva suplimente pentru slăbit care inlocuiesc senzaţia de foame, să mănânci toate mesele şi sănatos.
Dacă mâncaţi sănătos (fără dulciuri) organismul automat îşi arde grăsimile, problema voastră cu "slabitul" este dulciurile, nu mâncarea.
Deci poţi să fii înfometată, dar ai să vezi că îţi faci doar rău.

| peperonies a răspuns:

O sa mori in aproximativ o luna jumate. maxim.

| Duucu a răspuns:

Slăbiți doar cănd nu e nevoie și în cele mai penibile moduri. Fă sport, dragă, e mult mai sănătos, apoi lași șaormele, dar prin sport mă refer la efort maxim, să simți că iese pănă și carnea din tine.

| LordBolton a răspuns:

laughing))

| LordBolton a răspuns:

Normal ca e o problema nu poti trai doar cu o leguma, mai bine fa niste sport si lasa kfc-ul :p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuuuu, asa iti faci mai mult rău. O sa ajungi sa imbolnavesti. Mai bine fa sport. Mâncarea trebuie sa fie regulata.

| cffc explică (pentru anonim_4396):

Dar voi mînca regulat doar că voi schimba mîncarea cu morcovul fiert.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cffc):

Nu...poti manca ceea ce mănânci de obicei, dar mai Putin. Nu mi se pare o idee buna sa mănânci doar o leguma.

| cffc explică (pentru anonim_4396):

Am început să fac și asta.
Mănînc doar de 2 ori pe zi dar nu văd nici un rezultat, tot mi se pare că am picioarele grase.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cffc):

Atunci fa spot si mananca normal. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu mananci nimic o perioada mai lunga de timp, corpul tau crede ca ai intrat intr-o criza si vin perioade grele (ca si cum nu mananci pentru ca nu ai ce, nu pentru ca nu vrei)
Asadar, de fiecare data cand mananci ceva, toate grasimile se depun, caci organismul tau isi face rezerve, el crezand ca au venit vremuri grele, secetoase. E mai bine sa mananci putin, dar des si regulat, mancare sanatoasa. Asadar nici nu se va depune si nici nu vei avea probleme de sanatate.

| cffc explică (pentru anonim_4396):

Voi nu ați citit întrebarea pînă la urmă?
Ce vă agitați atît?
Eu nu am zis că nu mănînc nimic eu am zis ca să mănînc doar mrcov fiert.
E cu totul alt ceva.

| umbra09 a răspuns:

Poti incerca o dieta cu morcovi daca chiar doresti sa slabesti insa mai mananca si altceva sa nu iti dai peste cap stomacul cate putin macar
Acesta este linkul cu dieta:http://www.click.ro/......-saptamani
Si daca nu poti accesa linkul iti las eu dieta mai jos
Nu este o dietă uşoară dar merită încercată. Mai ales când ai de făcut schimbări majore de siluetă într-un interval scurt de timp. 10 kilograme în trei săptămâni nu e de ici de colo! Uite ce ai de făcut!

Înaintea micului dejun: un pahar cu apă în care ai amestecat o linguriţă cu miere de albine şi una cu oţet de mere. Aşteaptă o jumătate de oră până la prima masă a zilei.

Mic dejun: O salată de morcovi cruzi şi o ceaşcă de ceai verde neîndulcit. Dă prin răzătoare 400-500 g de morcovi şi amestecă-i cu două linguriţe cu ulei de măsline, pătrunjel sau mărar tocat.

Gustarea de la ora 11.00: Un pahar de 200 ml cu suc de morcovi.

Prânz (ora 14.00): O porţie de supă caldă de legume (circa 300 grame de morcovi la porţie) şi la felul doi o porţie de legume gătite în abur: roşii, ceapă, ţelină, dovlecel, legume cu indice caloric scăzut şi verdeaţă.

Gustarea de la ora 17.00: Un pahar de 200 ml cu suc de morcovi.

Cină (până în ora 20.00): O porţie de supă caldă de legume.

Fanii acestei diete susţin că rezultatele după trei săptămâni de cură sunt uimitoare: scapi cam de 10-15 kilograme. Dar există şi varianta mai uşoară a acestei diete: s-o ţii de trei ori pe săptămână, adică o dată la două zile. Dacă regimul tău alimentar este echilibrat în zilele fără restricţii, nu rişti să pui la loc ce ai dat jos cu o zi în urmă şi, astfel, poţi număra cam cinci kilograme pierdute în trei săptămâni de semidietă.
Bafta la slabit si ignorai pe cei care nu stiu cum sa se comporte

| cffc explică:

Ce e anus?

| xXsweetgirl99Xx a răspuns (pentru cffc):

Cum sa nu știi ce e ăla anus? Asta se învăța la biologie in a 5-a! Si cică ai 15 ani

| cffc explică (pentru xXsweetgirl99Xx):

Am, și cu siguranță n-am învățat asta în a 5.
În a 5 am învățat doar despre animale.
Nu e la toate școlile tot una.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns (pentru cffc):

Oricum, nu numai in a 5-a, la biologie in generala se vorbește despre asta si este imposibil sa nu fi auzit macar cuvântul.

| cffc explică (pentru xXsweetgirl99Xx):

Nu nu am învățat, acum am căutat pe google și am văzut ce înseamnă.
Tema asta trebuia să o trecem în a 8 însă profesoara a sărit peste ia din motive pe care nu le cunosc.
Acum în a 9 nu mai este această temă în carte, despre organismu omului nu scrie nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xXsweetgirl99Xx):

Aham deci anusul se afla la sfârșitul intestinului gros, si pe acolo trece...stii tu ce. Si se face intr-a 7-a ca intr-a 5-a faci botanica.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns (pentru anonim_4396):

Nuuu, parca in a 6-a am facut animalele si stiu ca am făcut iepurele si toate organele interne si ne-a spus si de anus, in a 7-a se face anatomia corpului uman.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns (pentru cffc):

Aha

| cffc explică (pentru xXsweetgirl99Xx):

Da cei mă cu toată discuția asta aici?
Doar că nu știu un cuvînt, nici nu vreau să-l știu.
Învățați voi chestii de astea că văd că vă pricepeți, sau probabil aveți experieță.
Fără supărare, PA!

| xXsweetgirl99Xx a răspuns (pentru cffc):

Nicio supărare.

| IoanaPsy a răspuns:

Cel mai probabil ulcer si anemie scrie pe tine. Este indicat ca atata timp cat organismul este in crestere sa nu tii cure de slabire. Sportul este solutia si o alimentatie echilibrata. Fara sucuri si exces de zahar. Fara sport excesiv. Si da, ai nevoie si de carbohidrati pentru ca sunt combustibil pentru sistemul nervos (creier si tot ce inseamna legaturi neuronale). Cheia se afla mereu in echilibru. Incearca sa mananci legume si fructe crude, carne pregatita fara exces de grasime, lactate semidegresate, cereale, paine integrala. Dulciuri pana in ora 15 si ultima masa pana cu 3 ore inainte de somn. Ca sport - banuiesc ca esti adolescenta - cel mai bun este cardio, nu forta. Deci inot, baschet, tenis, aerobic etc. Succes! Si gandeste-te la sanatate inainte de toate.

| florin96ak47 a răspuns:

Daca mananci apa plata e foarte binewinking

| AlexanderHamilton a răspuns:

Mdah,nu prea cred ca ai 15 ani si nu ai auzit de,*mgh*, si eu stiam ca in a 5-a nu se invata despre animale ci despre botanica, cel putin eu asta am facut in a 5-a, faza cu slabitu'...pe tine chiar te manca? eu zic ca pana ce esti majora, pana nu devi obeza esti bine, dupa ce devi majora, atunci sa iti faci griji.

| cffc explică (pentru AlexanderHamilton):

Numi pasă ce crezi tu.
Și nu te mai crede atît de hîtru că nu ești.
1) Nu la toate școlile se învață la fel.
2) Tu chiar nu știai că nu-s toți la fel? sunt fete care la 15 ani arată ca la 18 sau altele ca la 12 sau 13.
Mați săturat cu toate astea că eu nu cred că ai 15 ani, da tu nu ai 15 ani, de ce minți să ai 15? Mă voi avei probleme grave, sunteți proști rău.
Numai numi zi că la voi în clasă sunteți toți de o mărime că nu te cred.
Nici gemenii nu sunt ambii de aceiași mărime, și mai gîndițivă înainte să mai
ziceți ceva că deja mă scoateți din sărite.

| AlexanderHamilton a răspuns (pentru cffc):

Doamne copilo, mai invata gramatica limbii romane inainte sa te apuci de slabit.

| cffc explică (pentru AlexanderHamilton):

Cînd vă mai aud și cu gramatica asta a voastră...
De zici că-s la ora de Limba Română.
Eu măcar nu dau de înțeles din ceia ce scriu că-s tocilar, și gîndesc înainte de a scrie ceva.

| AlexanderHamilton a răspuns (pentru cffc):

De fapt, cu cometariul asta arati cat de "mult gandesti" î din i la mijlocul cuvanatului? At de viata da copilo, ce daca nu esti la ora de romana, arati oamenilor cat de proasta esti si needucata.Ai de viata ta.

| cffc explică (pentru AlexanderHamilton):

Ai de viața ta sau, vai de viața ta.
Singurul prost și needucat de aici ești tu.

| AlexanderHamilton a răspuns (pentru cffc):

Mars a dracului de catea de pe site-ul asta, nici sa vorbesti propria limba nu poti "daca mananc numai morcov si beau apa o sa slabesc" ia incearca, poate reusesti sa mori de animeie in mortii ma-tii eu incercam sa te ajut situ te apuci ca proasta sa comentezi pe aici ca ultima inteleigenta.Mars!

| cffc explică (pentru AlexanderHamilton):

Uite și educatul nostru unde se ascundea big grin
Tu ești liber să pleci cînd vrei de pe site-ul ăsta, că eu comentez pe site-ul meu.Și care-i treaba ta dacă voi muri?
Moartea pentru unii poate fi o pedeapsă pentru alții un dar însă pentru mine nu-i decît o favoare.

| AlexanderHamilton a răspuns (pentru cffc):

"o favoare" cam filozoafa la 11 ani, nu crezi? hai mars acasa ca mi s-a luat de tine, vezi ca se inchide pe centurawinking

| cffc explică (pentru AlexanderHamilton):

Da tu chiar că ești prost, începi să-mi calci pe nervi.

| AnonimAlex23 a răspuns:

Ce copil....Ai 12 ani cel.mult si vr sa slabesti.Generatia fara viitor

| cffc explică (pentru AnonimAlex23):

Am 15, și dacă poți răspunde te rog exact la subiect.
Ai putea primi o fundă.

| AnonimAlex23 a răspuns:

Sport si mai putina shaorma...

| cffc explică (pentru AnonimAlex23):

Da, dar întrebarea era dacă te ajută dacă mănînci doar morcov.

| CodreanuC a răspuns (pentru cffc):

Daca esti obsedata sa slabesti de ce mai intrebi, ti-au spus ca nu e bine, deci nu e bine

| AnonimAlex23 a răspuns:

Ma tu de unde vi?
1.Cum sa nu sti ce e ala anus?
2.lasa dracu morcovul ala si fa sport si lasa shaorma.

| sandutza11 a răspuns:

Uite va fi normal, dar daca vreai sa slabesti maninca doar legume proaspete si fructe bea si multa apa dar nu renunta la salate sau supe, BAFTA!