| Clorox a întrebat:

Hei...
Din ce cauza ne distantam de persoanele dragi cu timpul?
A cui este vina? straight face
Am observat ca s-a intamplat neconditionat!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Te contrazici de fapt, daca este persoana cu adevarata draga tie, nu te poti distanta.
Daca doar pretinzi ca ti-e draga, o poti face fara sa te doara.

| Clorox explică (pentru Violleta2022):

Inseamna ca in tot acest timp aceasta persoana doar mi s-a parut draga?
Ciudat, partea nasoala este ca are sens straight face

| Xdreaper21 a răspuns (pentru Clorox):

Ce a spus se contracareaza si ea singura daca iti e draga dar te certi sau sa zicem ca ai un frate cu care te certi dar il iubesti si el pleaca si nu mai tine legatura e vina voastra ca v-ati certat si el a plecat

| August99 a răspuns (pentru Violleta2022):

De fapt. poti chiar daca iti este draga. Si te distantezi din cauza ca ti se pare deja acea persoana enervanta de exemplu. Dar te doare ca nu mai sunt vremurile cum erau.

34 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

De o persoana draga te poti distanta? Te lasa inima sa faci asta,, eu cred ca NU!

| Clorox explică (pentru Drimmero):

Din cate vad m-a lasat...
Partea ciudata este ca nu simt remuscari, pentru mine observ ca e la fel!
Mi-am scos familia de la ''inima'' de foarte mult timp, cred ca sunt obisnuit si d'aia nu simt nimic!
In fine...

| GreenVoid a răspuns (pentru Drimmero):

Pe tine nu, pe ea da laughing asta.i problema...

| Drimmero a răspuns (pentru Clorox):

Adolecenta,, o sa-ti vina mintea la cap mai incolo!

| Clorox explică (pentru Drimmero):

Sper!

| Drimmero a răspuns (pentru GreenVoid):

Cine iubeste, nu lasa, dupa vorba asta ma ghidez in viata.

| Drimmero a răspuns (pentru Drimmero):

Dupa 18-20 ani incolo iti vine la mintea, ai sa vezi

| Clorox explică (pentru Drimmero):

Am sa astept happy

| Drimmero a răspuns (pentru Clorox):

Si nu va fi degeaba!

| Clorox explică (pentru Drimmero):

Asteptam, daca o sa revina totul la normal pana la varsta aia te anunt, dar daca nu o sa se intample?
Am dreptul sa te contrazic?
Nu vorbesc de mintea mea, vorbesc de probleme din familie, cand am zis ce am zis mai sus am fost serios, si sunt 100% sigur ca nu din cauza mea sau a mintii mele imature se intampla asta! Din fericire nu stii ce se intampla in familie, si mda, vad ca orice s-ar intampla, tot pe mine pica vina asa ca mai bine o las balta, m-am cam obisnuit!

| GreenVoid a răspuns (pentru Drimmero):

Asa e dar uneori mai gasesti si scuze...ca poate a iubit dar nu destul, sau poate n.ai iubit tu destul incat sa faci si persoana respectiva sa simta la fel.

| Drimmero a răspuns (pentru Clorox):

Oricine are probleme in familie sau a avut,, iti garantez asta.
Adolescenta e cea mai dificila perioada, cea mai nasoala si frumoasa in acelasi timp.

| Drimmero a răspuns (pentru GreenVoid):

Ori te-a iubit/ ori nu,, ce scuze sa mai bage.
Cine iubeste nu te lasa indiferent!

| GreenVoid a răspuns (pentru Drimmero):

Da mai intervine si monotonia si etc...nu inseamna ca nu te.a iubit de la inceput.Si atunci iti pui intrebari gen daca actionai diferit la un moment dat poate influentai cumva viitorul sau persoana si nu se ajungea la asta.Cum a spus si reckless, se intampla neconditionat si nu poti sa nu te intrebi de ce? Daca tu nu ai facut nimic de ce oamenii se racesc pur si simplu? Si cum nu gasesti raspuns inventezi scuze, gen "a fost si vine mea" sau "nu m.a iubit niciodata"

| Drimmero a răspuns (pentru GreenVoid):

Greseli vor fi din ambele parti,, mai ales intr-o relatie. Greselile ar trebui iertate, dar acum depinde si de gravitatea lor, ca poti sa omori un om din greseala, cum s-ar zice

| oprescudorin11 a răspuns:

Persoanele nu ne sunt dragi (la alde voi). Sunt mai sincere doar, mai fragile, si ne spun adevarul adevarat despre noi! Si atunci 'va distantati'. Vina este a tuturor.Ia in vedere si parerea mea fara pretentii! Dar mai tarziu veti regreta.

| Deaad a răspuns:

Printre altele,precum distanta,nonconvirbirea etc, mai este si datorita cunoasterii.

In afara de parinti, toti prietenii pe care ii am, toate cunostintele pe care mi le-am facut, ori am intrerupt relatiile ori le-am racit semnificativ de mult, sau daca nu le-am racit exterior le-am racit interior.

Exemple:
Prima data cand te indragostesti.Este acel mister, acea cunoastere pe care o avem cu totii.La inceput vrem sa ne cunoastem, vrem sa ne descoperim persoana iubita. Apoi ajungem impreuna cu ea, si cunaosterea continua. Dupa ani si ani, cand numai e nimic de cunoscut, niciun mister se raceste automat.De ce crezi ca exista divorturi? Ori ne-am inselat nevasta ori o batem ori nu o mai suportam.De ce facem toate astea? Pentru ca ne-am plictisit si numai suportam.Pentru ca iubirea nu dureaza mult.Si e perfect adevarata treaba cu iubirea dureaza doar cativa ani. Dupa devine rutina, devine obisnuinta.
Sau atunci cand ne-am amagit datorita iubirii.Cu totii stim ca atunci cand ne indragostim de cineva, nu vedem absolut niciun defect.Cand cunoasterea preia locul si cunaostem ce scarba e persoana de langa noi,ne racim,ne distantam.

Am un prieten cu care am fost foarte aproape la un moment dat.Mi-am impartasit cu el toate problemele.
A fost o prietenie adevarata,ne intelegeam,si eram intr-un proces de cunoastere continuu. Dupa ce nu a mai fost nimic de cunoscut iar misterul legat de persoana lui si persoana mea s-a epuizat, ne-am distantat automat.

Mai am un prieten cu care am copilarit si acum nu-l mai suport.Mi-a devenit antipatic si enervant deoarece ne-am distrat prea mult si ne-am cunoscut complet.

Asa decurg lucrurile.
Si inchei cu:

Atunci cand spre exemplu, persoana iubita nu ne impartaseste sentimentele, o iubim si mai mult.
Atunci cand am ajuns in sfarsit impreuna cu ea, incepe sa scada din intensitate.

| FaraNume1245 a răspuns:

Asta e cursul firesc al vietii. Prietenii vin si pleaca, persoanele se schimba.

| GreenVoid a răspuns:

Pentru ca persoana si.a gasit alta "persoana draga"...in cazul meu cel putin...

| Clorox explică (pentru GreenVoid):

Aha, stiu prin ce treci, s-a intamplat acum 2 ani la mine, parca, nu-mi mai aduc aminte! laughing

| GreenVoid a răspuns (pentru Clorox):

Se mai intampla...

| ălkjmhgf a răspuns (pentru GreenVoid):

Ăsta e cel mai dureros motiv al distanțării, să fii înlocuit...

| GreenVoid a răspuns (pentru ălkjmhgf):

Mda...urasti persoana si te urasti si pe tine cand te gandesti ca poate puteai face mai mult...

| ălkjmhgf a răspuns (pentru GreenVoid):

Da, și acum realizezi că puteai să faci mult mai mult și nu e vorba că începi să conștientizezi cât de important era cineva abia după ce îl pierzi, conștientizai și atunci cât de important e, doar că nu te așteptai să-l pierzi. Până și să-i auzi vocea, să știi ce face, cum se simte, să vezi că te sună, erau lucruri obișnuite, iar acum ai da orice să primești un apel măcar. E dureros când tu nu poți să treci peste, când tu încă iubești iar el te-a înlocuit. Și stai și te întrebi dacă persoana aia îl face mai fericit decât ai reușit tu... și te doare.

| GreenVoid a răspuns (pentru ălkjmhgf):

Asa e. Si clar il face...ca daca nu l facea nu statea cu acea persoana...Dar asta e. Drimmero are dreptate, cine iubeste nu pleaca.Consider ca ne.a facut o favoare plecand, a eliberat locul unei persoane chiar va vrea sa ramana.

| ălkjmhgf a răspuns (pentru GreenVoid):

Până nu scapi de sentimente, nu ești în stare să faci loc altcuiva. Dar poate într-o zi o să înțelegem motivele pentru care anumite lucruri s-au întâmplat.

| GreenVoid a răspuns (pentru ălkjmhgf):

Asa sunt oamenii...imprevizibili.Bine ca nu sunt toti asa plimbareti tongue

| Ɗєℓυѕιση a răspuns:

Asta ma intrebam si eu.
Cred ca nu este nimeni vinovat...

| mfker a răspuns:

Vina e a ta, ca doar tu ti-ai dorit asta.

| Clorox explică (pentru mfker):

Nu eu mi-am dorit asta... Nu stii sa citesti? Am zis ca nu am vrut dar s-a intamplat!