| Anna0111 a întrebat:

Hei! Ieri mi s-a intamplat un lucru ciudat. Ma plimbam cu niste prietene pe afara si ne-am trezit ca ne urmărește un caine. Am inceput sa grabim pasul si el tot in spatele nostru. Chiar daca alergam, el mergea si tot ne prindea din urma. Am ajuns la un parc de copii si ne-am urcat in topogan sa ne ascundem, apoi femeile alea au inceput sa tipe la noi ca de ce ne urcam in topoganul copiilor, ca il rupem. Fugiti de un caine. Aia era nebuna. Cainele ala era mai mare decat ea si ne urmarea de o jumatate de ora. Apoi am fugit printr-o gradita cu flori si iti dai seama am calcat pe florile oamenilor. nu mai scapam de cainele ala. Nici nu aveam unde sa ne ascundem. Oamenilor nici nu le pasa, se uitau la noi ca prostii cum fugeam de el! M am gandit sa ne oprim dar el se apropia si isi arata coltii. Pana la urma ne am bagat intr o scara si am stat pana a plecat. In ziua de azi oamenii se mai mai intreaba de ce cainii mananca copiii! Ei nu fac nimic decat se uita si fac poze la ce se intampla! Acum cateva minute m am dus la magazin si m a urmarit acelasi caine! Chiar nustihu ce sa mai fac! Eu iubesc foarte mult cainii dar acesta chiar ma sperie! Ne urmareste peste tot de cateva zile! Mi e si frica sa mai ies afara sau sa mai merg la scoala! Ce sa facem? (nu as vrea sa-i facem ceva rau dar macar sa scapam de el)

3 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Ai doua variante, si va fi alegerea ta.
Ori te imprietenesti cu el, cu riscul de a te urmari ca prostul cam peste tot, ori il alungi.
Daca vrei sa te imprietenesti da-i cateva bucati de salam ieftin sau carnat cumparat de la magazin, vorbeste-i pe un ton bland si... ai scapat de maraituri dar te alegi cu un caine tembel care se tine dupa tine.
Daca vrei sa il alungi gaseste un spray lacrimogen, lasa-l sa se apropie si pulverizeaza-i in nas un jet! Garantat te va evita incepand din acel moment.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm cand cainele va urmareste poate fi din doua motive: ori va place si va iubeste big grin ori voi il enervati chiar daca nu ii faceti nimic (asa s unii caini) lol.Solutia ar fi ca atunci cand va urmareste voi sa nu fugiti de el dar sa va faceti ca nici nu il observati si sa nu va fie teama pentru ca el simte asta. Ai mai putea poate sa iei cu tine o bucata de paine sa ceva de genul si sa ii arunci undeva departe bucata prin asta voi castigati timp ca sa mergeti in alta parte sau chiar sa ajungeti la destinatie si ii mai aratati cainelui ca il "iubiti" sau ceva de genul (cainii sunt mai sentimentali) happy din pacate ar mai putea fi si alta reactie din partea lui: sa va urmareasca fiindca i-a placut ca i-ati dat de mancare dar de asta nu sunt prea sigura.Succeswinking

| Anna0111 explică:

Tu iti dai seama ca daca ii dau cu spray va sari pe mine? laughing Si oricum nu folosesc metode care sa-l raneasca.