| SweetCandies a întrebat:

Hei.
Stiti niste carti bune de citit? Sunt in clasa a 6-a.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la biblioteca centrală, este o sursă inepuizabilă de carte.
Lectură plăcută!
Pa, pa.

| danay72 a răspuns:

Pe situl jw.org sectiunea publicatii-carti-,, Tinerii se intreaba?,,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa citesti carti pe wattpad

| eduard1 a răspuns:

-˝Cei trei muschetari˝ + ˝După douăzeci de ani˝sau orice de Alexandre Dumas - sunt foarte frumoase şi palpitante.
-˝Căpitan la 15 ani˝, ˝Copiii căpitanului Grant˝, ˝Doi ani de vacanţă˝ -acestea sunt de aventuri- sau absolut orice de Jules Verne dacă îţi plac.
-˝Winnetou˝, ˝Old Surehand˝, ˝Testamentul incașului˝ etc, sau absolut orice de Karl May.
-˝Colţ alb˝ (Jack London).
-˝Cireşarii˝ de Constantin Chiriţă, foarte simpatice aventurile lor (poţi să sari peste vol. 3 ˝Roata norocului˝ dacă te plictiseşte).
-˝Toate pânzele sus˝ de Radu Tudoran un roman de aventuri foarte reuşit şi palpitant.
-˝Cartea junglei˝ de Rudyard Kipling de neratat.
-˝Recreaţia mare˝ (Mircea Sântimbreanu)
-˝Morcoveaţă˝ (Jules Renard)
-˝Micul prinţ˝ (Antoine de Saint-Exupéry)
-˝Prinţ şi cerşetor˝ (Mark Twain)
-˝Aventurile lui Tom Sawyer˝ (Mark Twain)
-˝Enciclopedia zmeilor˝ (Mircea Cărtărescu)
-˝Năzdrăvăniile lui Nastratin Hogea˝ (Anton Pann)
-˝Călătoriile lui Gulliver˝ (JonathanSwift)
-˝Robinson Crusoe˝ (DanielDefoe),
-˝Zece negri mititei˝ (Agatha Christie)
-˝Din marile legende ale lumii˝ (Alexandru Mitru)
-˝Legendele Olimpului˝ (Alexandru Mitru)
-˝Legende sau basmele românilor˝ (Petre Ispirescu)
-Literatura populară - ˝Basme populare româneşti˝ (Greuceanu, Sarea în bucate, Prâslea cel voinic şi merele de aur)
-Ion Creangă - ˝Poveşti˝ (Capra cu trei iezi, Poveste (Prostia Omenească))
-Mihai Eminescu - ˝Basme˝ (Făt–Frumos din lacrimă)
-Ioan Slavici - ˝Basme˝ (Zâna-zorilor)
-˝Cărţile cu Apolodor˝ (Gellu Naum)
-˝Fram, ursul polar˝ (Cezar Petrescu)
-˝Dumbrava Minunată˝ (Mihail Sadoveanu)
-˝Unde fugim de-acasă˝ (Marin Sorescu)

| Theodora292001 a răspuns:

Iti zic nistr carti pe care le.am citit eu, sunt a saptea:
Darul lui jonas,
cele 3 fete ale lunii,
hotul de carti
Jocul lui ender
calatorie in a 5. a dimensiune
captivi in jadah
luminile nordului
hotul
pulbere de stele

cateva in engleza daca esti pasionat:
black beauty
the island of adventure ( e o serie imensa de f. Multe carti cu 4 copii, f. Draguta eu am citit doar numarul asta)

Mai am si cartile astea pe care le.am citit mai demult:
Piramida rosie
inima de cerneala
cartea pierduta a vrajitoarelor
o scurta istorie a lumii
seria cartile inceputului

a si mai e in engleza " a horse for angel" si era ceva gen " a story of a homeless dog" cele in romana sunt intre 150 si 600 de pagini(hotul de carti) iar cele in engleza au aprox 200 de pagini dar au cuvinte usoare si se citesc usor.

Si sunt extrem de atragatoarele carti ale marelui jules verne de unde iti recomand capitan la 15 ani, steaua nordului, insula misterioasa, calatorie spre centrul pamantului. Asteapta sa treci de primele 50 de pagini si apoi va fi super! Mai sunt si singur pe lume de hector malot, minunata carte minunata! Si mai sunt de alexandre dumas seriile cu cei 3 muachetari, dupa 20 de ani, fiica lui d'artagnian. Minunate! Ei bine spor la lectura si sper ca te.am ajutat!

| mejustme99 a răspuns:

Dracula-Bram Stocker
10 negrii mititei-Agatha Christie
Charlie si fabrica de ciocolta-Roald Dahl
Matilda-Roald Dahl
Twilight-Stepheie Meyer
Hollywood-ul e ca un liceu de fite-Zoey Dean
Privilegiul-Zoey Dean