| Cristian2003 a întrebat:

Hei! Sunt clasa a 7-a si ma gandesc daca in viitor s amerg la un liceu din Gaesti sau Pitesti la real.Si ma intreb daca iau bacul la real la ce facultati ma pot duce si ce meserii pot avea!?!?!?!?!
P.S.Nu sunt inca adolescent, am 13 ani!

5 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Nu prea se mai tine cont de ce profil ai terminat in liceu.insa daca mergi pe principiul asta poti da la A.S, sa lucrezi intr-o banca, economist, contabil

| SonicAndrei a răspuns:

Păi, în primul rând trebuie să te gândeşti ce vrei să te faci „când o să fi mare" (întrebare din copilărie care acum are importanță mai mare). Îți alegi liceul în funcție de ce meserie te gândești că vrei să ai.
Profilul Real cuprinde specializări precum Matematică-Informatică, Ştiințele naturii etc. La mate-info e cel mai bine (oarecum) fiindcă de acolo poți să mergi ORIUNDE vrei, dar e şi cel mai greu. Dacă te pricepi la mate cât-de-cât mergi fără griji la mate-info fiindcă nu e chiar aşa de greu cum spun unii, iar BAC-ul îl poți pica doar dacă nu înveți nimic şi nu-ți pasă de şcoală.

Nu te pot ajuta cu alegerea liceului din Găeşti/Piteşti fiindcă nu sunt din zonă. Profesorii tăi ar trebui să te îndrume aici.

| Teo29 a răspuns:

Servus, in primul rand mergi la real doar daca iti place fizica, chimia, matematica... Multi pica bacul la real ca e destul de greut la mate, mai ales daca nu iti place si uite asa pica pentru o perioada pana iei bacul si varianta unei facultati.

Iti recomand sa te documentezi foarte bine, am prieteni care sunt de la filologie, eu am terminat stiinte ale naturii iar la medicina au intrat printre primii... happy Bafta si ia o decizie buna

PS, la uman, mai ales la filologie sunt multe fete si e foarte usor daca prinzi la un liceu bun, nu merita sa-ti freci liceul si cea mai frumoasa perioada a vietii cu integrale si cu bac-ul cu stres, doar daca esti pasionat de acele materii happy

| Daniel2836 a răspuns:

Bancher, Contabil etc...

| ℛąin a răspuns:

Te poți duce la ce facultate vrei.