| Ndjejej a întrebat:

Hei! Sunt clasa a-7a si am dat un test la chimie si am copiat, profesoara m-a vazut si mi-a zis ca imi pune 1(a deschis catalogul si habar n-am ce a trecut) am plans toata vacanta, chiar vreau sa imi repar nota.Imi vine sa mor de rusine.Mai am si o diriginta care atunci cand va afla ma va certa foarte rau +ca mai am ore cu directoare.Imi vine sa mor
Ce sa fac? Sa imi cer scuze de la profesoara respectiva? Sa las totul asa? Va rog un sfat

11 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Trebuia sa te gandesti la consecinte inainte sa copiezi. Nu mai ai cum sa repari nota, daca ti-a pus 1. Daca te simti prost fata de profesoara ta de chimie, atunci cere-ti scuze. Problema e ca nu vei putea modifica nimic in catalog. Invata si ia note bune, altceva n-ai ce sa faci. Nu esti prima si nici ultima care a fost prinsa copiind.

| OldSoul a răspuns:

Iti bagi piciorul in ea de nota si mergi mai departe.
Indiferent ca ti-a trecut-o sau nu, acum nu mai ai ce face.
Asa ca bucurate de Paste si mergi mai departe.
PS:Iti spun eu ca in clasa a7-a nu-ti pune nota 1 nimeni.

| Radu284 a răspuns:

Sa plangu o vacanta intreaga pentru o nota? WTF... cu ce iti schimba viata nota aia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai avut oră cu ea, dar tu ai preferat să stai toată vacanța și să întrebi pe TPU dacă ar trebui să-ți ceri scuze? wow.

| Ndjejej explică (pentru anonim_4396):

Am avut ora cu ea vineri(ultima zi de dinaintea săptămânii altfel in ziua aia m-a prins) crezi ca am apucat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ndjejej):

Nu ai avut timp în pauză, când încă era în clasă?

| Ndjejej explică (pentru anonim_4396):

Era super nervoasa+ca eram plansa toata

| DeathOfDreams a răspuns:

Ai putea să-ți ceri scuze, dacă asta te va face să te simți mai bine.
Dar nu cred că va conta prea mult.

În legătura cu nota, există o probabilitate mare să nu-ți fi pus chiar 1, majoritatea spun doar așa.
Și chiar dacă ți-a pus, ești în generală, o să-ți scoți tu nota.

| Ndjejej explică (pentru DeathOfDreams):

Media oricum imi iese am avut 10 pe primul si acum.

| MeForeverAlone a răspuns:

Eu zic să te duci cu miloaga la profesoara respectivă, sfatul meu. Adică să-ți ceri scuze, s-o rogi frumos să nu-ți treacă nota și să-i promiți că o să te stărdui mai mult pe viitor și că o să înveți mai bine. Eventual roag-o frumos să te asculte după ce înveți lecția cum trebuie. De obicei merge când un profesor vede că un copil chiar se străduie și îi pare rău pentru ce a făcut. Doar să nu repeți greșeala. Oricui i se poate întâmpla, crede-mă.

| Ndjejej explică:

Am avut ora cu ea vineri(ultima zi de dinaintea săptămânei altfel) si crezi ca am apucat?