| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani, locuies cu bunica mea. Tatal meu este decedat, iar mama este in Italia. Am un frate plecat un Germania care este foarte aspru cu mine. Am si o sora cu, care ma inteleg mai bine. Problema este ca stau cu un baiat de 1 un, el are 17 ani. Nimeni din familia mea nu este de acord cu relatia mea cu acest baiat. Astazi m-am certat cu fratele meu din cauza baiatul asta. Am incercat sa ma despart de el, dar nu pot. Vreau sa plec de acasa. Este bine daca as face asta? Vreau raspunsuri sincere!

Răspuns Câştigător
| NINAAAAAAA a răspuns:

Buna, sunt de parere ca nu trebuie sa fugi de acasa, oricum ar fi familia e familie si o sa isi faca griji, gandeste-te ca poate la un momentdat baiatul se va satura de tine si atunci unde o sa mergi, ce o sa faci? ai doar 14 ani, la varsta ta alte fete stiu doar sa se joace cu papusile cel putin asa ar fi normal, chiar vrei sa iti distrugi viata, viitorul? nu vrei mai mult de la viata ta? sa fi cineva, vrei ca toata viata sa depinzi de un baiat? Crede-ma iubirea dispare cu timpul, sunt mult mai mare ca si tine si stiu ce vorbesc...nu te critic, sau te judec, te inteleg, stiu cat doare...si stiu ca probabil il iubesti, dar viata e mult mai mult, eu zic ca mai bine sa vorbesti cu ai tai, sa nici nu te desparti de baiat dar nici sa fugi de acasa nu e o solutie, care va fi viitorul tau atunci? nu te ingrozeste ideea?

| Kirq a răspuns (pentru NINAAAAAAA):

Este foarte adevarat ce zice NINAAAAAA! Te sfatuiesc sa il asculti si sa ai foarte grija.

11 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Trebuie sa te gandeti ca mama ta este plecata in Italia probabil la munca si iti trimite bani pentru a iti fi tie bine. Daca pui raul pe primul plan si ai ganduri urate nu rezolvi nimic, ba mai mult, vei realiza ca ai facut o mare greseala, lasa timpul sa rezolve totul.

| danutzu96 a răspuns:

Nimeni de pe forum nu o sa iti spuna ca este bine ce faci. Mai bine incearca sa rezolvi certurile cu familia decat sa faci asta. Daca pleci la el... Mai mult ca sigur tot acasa vei ajunge.

| pufulescu a răspuns:

Hei! Ce spui acolo? In nici un caz sa nu pleci de acasa, sa nu dispari, familia trebuie sa stie despre tine! La varsta ta te asteapta iadul pe pamant daca te lasi pe mainile unui individ care iti promite cate in luna si in stele. De fratele tau ne-ai spus, dar mama ta ce parere are despre situatie?

| ioanaydz a răspuns (pentru pufulescu):

Mama are o parere buna despre baiat...

| 03Didy03C a răspuns:

Nup! Nu este bine! Familia ta tine mult mai mult la tine decat baiatul ala! Si daca nu e de acord cu el, au un motiv intemeiat! Nu pleca, peste cativa ani iti vei da seama ca era sa faci o prostie!

| catapinguu a răspuns:

Unde să pleci? Să stai pe drumuri?

| Bezercu_Diana_1970 a răspuns:

Nu ar fi un lucru bun daca ai pleca de acasa.Parerea mea.Pur si simplu incearca sa clarifici situatia. Daca tu intr-adevar il iubesti pe acel baiat de care spui nu ar trebui sa te desparti de el.Si spune-i familiei tale ca il iubesti si ca nu ai vrea sa te desparti de el pentru ca o sa suferi si o sa fii suparata mult timp.La inceput nu o sa te intelegea si o sa va certati si o sa iti interzicamulte lucruri dar o sa vezi ca o sa uite sau o sa se calmeze si totul o sa fie bine.Doar ca nu trebuie sa fugi de acasa.Gaseste o solutie impreuna cu familia ta.

| Kirq a răspuns:

Nici macar sa nu te gandesti sa fugi de acasa. Familia ii ce-a care te-a crescut, familie nu mai gasesti dar baietii sunt fara numar! Sper ca ti-am fost de ajutor!

| Kirq a răspuns:

Nici sa nu te gandesti sa pleci de acasa! Familia este una si merita respectata, dar baietii is fara numar.

| ioanaydz a răspuns:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Chiar daca sunteti niste straini, mi-ati dat sfaturi foarte bune.