| GalaxyAnonim a întrebat:

Hei TPU am 14 ani si i-am spus unei colege ca o plac. Am fost intr-o excursie si asa a aflat. Am vorbit cu ea pe Facebook. Acum vreau sa o intreb daca vrea sa fim impreuna, dar mi-e frica. Ce sa fac?

P.S. : In excursie am mangaiat-o si si-a pus mainile ei peste ale mele si s-a jucat cu ele. Apoi ne-am imbratisat.

5 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Sa nu iti fie niciodata frica sa spui ceea ce simti, si sa nu iti fie niciodata frica de un refuz! Trebuie sa inveti sa accepti si bine si rau. Trebuie sa fii pregatit pentru orice. Din ce semne iti da, se pare ca te place, deci cred ca e ok sa continui.

| neutrino a răspuns:

Nu te mai ascunde in spatele calculatorului si cheama colega afara pentru a merge la un suc: ea te asteapta sa ai curaj!

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Uite, nu vreau sa te descurajez si mai mult decat esti acum, dar treaba din excursie ar putea fi doar o aventura, un impuls, corporal, as spune, a adolescentilor. De faptul ca de abia acum descopera aceste taine. Asta e realitatea.
Insa nu e exclus ca si ea sa te placa. doar ca intampina si ea acelasi sentiment de frica, de nesiguranta pe care il ai si tu. Daca i-ai spus ca o placi, ea ce a raspuns? Nu a spus si ea nimic, un sentiment reciproc sau ceva? Eu nu vreau sa te pun intr-o situatie jenanta, in momentul in care ti-as zice sa vorbesti cu ea si sa o intrebi. Pentru ca daca ea nu simte acelasi lucru, e destul de greu si pentru ea sa refuze, dar este si o situatie jenanta pentru tine, in caz ca o spune direct. Daca este o fata cu tact, o sa te menajeze in cazul unui refuz. Ti-am zis, nu vreau sa te descurajez sau sa te fac sa te simti prost, dar incearca sa gandesti matur. Nu este un capat de lume daca refuza. Invata sa te resemnezi si sa mergi mai departe. Pe parcurs ce trece timpul si cresteti, probabil o sa se concretizeze.

| HaribboDreamer a răspuns:

Pai daca nu i zici cat mai repede cu putinta va crede ca e doar o chestie temporara sau un fel de joaca, nu e neaparat sa i spui prin cuvinte, i poti da o floarea cu un biletel cu :,, vrei sa fi cu mine?'' sau ceva mai original si cel mai important, arata-i ca iti pasa... fundita? happy

| killvampires a răspuns:

Doar spune-i ca o placi.Ce se poate intampla asa rau? Daca spune ca nu vrea sa fiti impreuna cere-i un motiv.