| Denisuk123 a întrebat:

Am o prietena care vrea sa se omoare! Când era mica tatăl ei o bătea pe mama ei....pana intr.o zi când mama ei a fugit de acasa iar ea cu sora si fratele ei au stat doua zile fără mâncare... Pana au venit matusa lor si i-a luat apoi mama ei a venit...i-a luat si i-a dus la protectia copilului acolo au venit doua femei...una l.a luat pe fratele ei si una pe sora ei in plasament. tatăl lor nu ii cauta...mama lor venea din când in cand si ii vizita deoarece nu o lăsau asistentele alea maternale(alea care au luat copiii) ....peste o luna Aneta (asa o chema pe femeia care a luat fetele) le-a dus înapoi la protectie bătute...iar pe fratele Adelinei(asa o cheamă pe prietena mea) l.a luat mama ei înapoi! De la protectia copilului au fost luate Adelina cu sora ei din nou de doi casatoriti care mai aveau doi baieti acasa....acum au 11 ani de când stau in casa lor... faza e ca bărbatul nu o lasă sa spună nimic...dau vina toti din casa pe ea pentru orice, mama ei o favorizează pe sora ei care o respinge non-stop pe Adelina... Mereu o intreaba doar pe ea ce vrea daca are nevoie de ceva...iar pe Adelina o intreaba din an in pasti ele merg o data pe luna la mama lor si dorm...iar aici unde stau ele tot sora ei este favorizata...bine Adelina invata umpic mai prost...iar atunci când invata ii spun cei doi (asistenti maternali) ca oau inveti si din.astea si ca degeaba invata ca nici femeie de servici nu o sa ajungă....si normal ca se descurajează...iar sora ei când nu prea invata si mai lua un 3 ii spuneau ca nu e nimic ca se mai întâmplă si dupa ce se punea la invatat ii spuneau bravo si faze din astea pe când Adelinei ii zicea ca degeaba invata ca o sa fie o intretinuta....nici sot nu cred ca o sa aibă...si asa mai departe....aseara s.a certat cu parintii ei maternali iar tatăl a dat in ea si i-a spart buza...
Cei de la protectie vor sa o dea la mama ei dar mama ei gaseste mereu scuze si face misto de ea ca vai nu cred ca a dat asa tare in tine...
Adelina îmi zice toata ziua ca are o viata de **** si ca vrea sa se omoare
...ce sa ii spun? Sau ce sa ii spun sa le zică parintilor ei maternali? Ajutor! e nebunaa! vrea sa se omoareee

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu ii sta in putinta sa schimbe aceasta situatie, dar voua va sta in putinta sa p faceti sa se simta cat mai bine. Are nevoie si de dragoste, poate isi gaseste un baiat si sigur se va simti altfel. Pe site e o chestie care se numeste "telefonul copilului" si daca are nevoie sa se descarce si sa vorbeasca cu cineva sa sune acolo.
Tu poti sa ii spui ca nu e bine ce vra sa faca deoarece isi ia sansa la viitor, si nu are de unde sa stie cat de minunat va fi acesta, un viitor pentru care merita sa lupti.Acum depinde si daca e credincioasa, poti sa ii ti anumite chestii, legate de morala religioasa.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Buna. suna impreuna cu ea la www.telefonulcopilului.ro