| Lucas69 a întrebat:

Am o prietena,fosta mea, care abia acum mi-a mărturisit ca e lesbi.
Ea place pe cineva si nu stie cum sa o abordeze. E mai mare decât ea ca vârsta si ii e frica,ca daca ii spune, aceea persoana o sa se sperie si nu o sa vrea sa mai audă de ea.
Ce ar trebui sa facă?
Cum sa-si dea seama daca aceea persoana e pe invers?
Dau funda! Răspunsuri cât mai sincere va rog!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu prea are cum să-și dea seama dacă nu discută cu ea, dacă nu se apropie cât de cât ca să poată obține informații directe, fără echivoc.
Dacă ele se cunosc, ar fi relativ simplu; dacă doar place pe cineva pe care deocamdată o știe doar din vedere... chiar nu prea mă pricep la așa ceva - abia pot să „agăț" fete care ar fi oricum interesate de mine, dară-mi-te una de pe stradă...
Așa - în cazul că se cunosc deja, să o invite odată la „un suc" și o plimbare prin parc și să se confeseze, să îi spună acelei tipe de preferința ei sexuală, de cât de greu îi e prin societatea homofobă de la noi etc. Fără să „se dea" la tipa cealaltă! doar ca o confesiune a unui suflet trist. Dacă nu bate la uși închise, totul va fi OK. Iar dacă tipa în cauză e strict heterosexuală, nu va fi nicio problemă, în cel mai rău caz o să-i răspundă că n-o interesează problemele comunității gay, sau că nu are cum s-o ajute. Și asta fără „să piardă fața" cum spun orientalii.
Părerea mea.

8 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Poate sa deschida o discute despre asta in general, ca sa vada ce parere are acea fata. In functie de ce va spune isi va da seama. Oricum eu nu incurajez asa ceva, prefer sa fiu mai de "moda veche" happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat de naspa ai fost ca prieten ca a schimbat tabara?

| StalkerSoul a răspuns:

Cum ma sa fie lesbi laughing

a fost cu tine v-ati despartit si acum a dat-o pe altele?

Fain de fata asta laughing).

Spune-i sa nu isi bage capu`l. daca fata respectica, de care ii place nu este si ea lesbi.

Numai bine!

| Bøøgey a răspuns:

Daca ati fost impreuna inseamna ca arati ca o fata?

| PŞtefaniaP a răspuns:

Ar trebui să se apropie de ea, să vorbească cu ea şi să încerce să afle dacă sentimentul faţă de ea e reciproc şi dacă observă că dă semne că e pe invers să-i spună ceea ce simte pentru ea. Oricum, ar trebui să vorbească deschis aşa cum facem noi fetele în ziua de azi şi poate se va înfiripa ceva între ele nu ştiu ce să zic. Mi se pare o poveste inventată de prost gust.

O zi bună să ai şi sper că te-am ajutat!happy

| bbu2eugen a răspuns:

Spune i sa discute cu ea cel mai bine asa si nu sa i zica direct ca atunci chiar se sperie.

| Eli_Cristina_1997 a răspuns:

Pai daca vrea sa o "cucereasca" sa-i faca cadouri cu alt nume si mesaje de dragoste ca sa vada daca e.

| Lucas69 explică:

Stiu,când am aflat m-am simțit cam prost, dar am fost cu ea 1an si 2luni va dați seama cum m-am simțit