| MariaMaya95 a întrebat:

Hei TPU, am si eu o intrebare:
ce sunt:
-regionalismele;
-arhaismele;
-prefixoidele;
-sufixoidele;

Răspuns Câştigător
| Tweetymrrr a răspuns:

REGIONALÍSM, (2) regionalisme, s. n. 1. Atitudine care tinde să creeze în diferite provincii ale unei țări o activitate descentralizatoare, independentă de capitală; supraapreciere a unei provincii, patriotism local. 2. Fapt de limbă existent numai într-o anumită regiune, caracteristic numai pentru un anumit grai. [Pr.: -gi-o-] – Din fr. régionalisme.
ARHAÍSM, arhaisme, s. n. Cuvânt, expresie, construcție etc. arhaică. – Din fr. archaïsme.

3 răspunsuri:
| Diiiia a răspuns:

PREFIXOÍD ~e n. lingv. Cuvânt sau element de compunere utilizat ca prefix la formarea termenilor științifici și tehnici; pseudoprefix. /Din prefix
SUFIXOÍD, sufixoide, s. n. (Lingv.) Element de compunere sau cuvânt folosit ca sufix la formarea unor termeni științifici și tehnici. – Din fr. suffixoide.

| Tweetymrrr a răspuns:

REGIONALÍSM s. n. 1. cuvânt, construcție etc. specifice unei regiuni; provincialism. 2. doctrină politică și socială care tinde să acorde o oarecare autonomie regiunilor, provinciilor unei țări. (< fr. régionalisme)
ARHAÍSM ~e n. Cuvânt, expresie, formă fonetică sau gramaticală învechită, ieșită din uz. /

| Tweetymrrr a răspuns:

SUFIXOÍD, sufixoide, s. n. (Lingv.) Element de compunere sau cuvânt folosit ca sufix la formarea unor termeni științifici și tehnici. – Din fr. suffixoide.
PREFIXOÍD ~e n. lingv. Cuvânt sau element de compunere utilizat ca prefix la formarea termenilor ştiinţifici şi tehnici; pseudoprefix. /Din prefix