| xXsweetgirl99Xx a întrebat:

Hei, TPU.
Anul acesta am decis că nu vreau să îmi serbez ziua ca în anii trecuți, adică nu mai vreau sa dau petrecere. Este alegerea mea. Pur și simplu nu mai vreau, dar mama nu înțelege asta si zice că vrea un motiv bun ca să mâ înțeleagă.
Ce aș putea să îi spun sau ce motiv aș putea găsi ca să o fac pe mama să mă înțeleagă?

19 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Dar ce mare lucru e, de e atât de greu de înțeles că nu mai vrei tu? Nu îi mai dai nicio explicație, deoarece i-ai dat deja. E ziua ta și tu alegi ce faci atunci. Ăsta e un motiv foarte bun. Mi se pare o idioțenie faptul că cere un motiv bun pentru o decizie care ține strict de viața ta.

| AirănMeidăn a răspuns:

Of ce mai problema lmao
spune-i ca nu mai vrei pur si simplu, ce naiba, e alegerea ta. e ziua ta de nastere, nu a ei.
pana la urma e doar o petrecere, nu e ca si cum toata viata ta de acum in colo ar depinde de asta si nu vad de ce trebuie sa ai un motiv bun pentru care nu vrei sa iti mai tii ziua de nastere

| LaughingKarima a răspuns:

"Pur si simplu nu vreau o petrecere anul asta" - a mers la mine
"Prietenii mei vor fi toti ocupati in perioada aia, cu cine imi mai fac eu petrecerea?" - vrajeala
"Cutare, cutare si cutare sunt bolnavi si nu pot veni, eu petrecere fara ei nu dau petrecere" - cu cateva zile inainte
Daca nu merge, fa pe bolnava(ma rog, te doare capul, esti ametita, iti vine sa dai la rate, gasesti tu) cu cateva zile inainte si daca esti destul de credibila te va crede bolnava sau cu un inceput de raceala si se anuleaza petrecerea.

| T0T a răspuns (pentru LaughingKarima):

Eu zic că în situație de genul sinceritatea e mult mai ok. Nu ai de ce să spui vrăjeli, adică mie unul mi se pare patetic să ocolești cu asemenea motive false. E și lașitate. Să-i spună frate direct motivul fără tot felul de ocolișuri. Nu înțelege aia e, dar fiind ziua ei tot ca ea va face.

| LaughingKarima a răspuns (pentru T0T):

Am incercat sa ajut doar, nu imi da in cap pentru asta.

| TiberiuFasole a răspuns:

Sincer, nu mi-am facut-o nici odata. Incearca, dar nu sunt sigur, sa incerci motivul pentru care eu nu fac nici odata: Pretul, ai putea incerca sa ii spui ca e destul de mult la pret, sau ca nu ai pe cine sa inviti sau altele. Oricum, nu te putem ajuta pana nu zici de ce nu vrei. E un pic mai greu, nu avem ce face daca nu ne zici ce vrei, asa ar face oricine mai experimentat, ar trebui sa stie motivul, ca nu vrei e un Efect, motivul e Cauza, imagineaza-ti ca nu poti afla 2+a=2 sigur, in metoda lor, ca poate ei vor alt numar, sau 2+4=a, la asta m-am referit deja. Trebuie sa ne zici de ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Presimt o raceala precocebatting eyelashes "
"Vreau sa am liniste, nu-mi plac copiii."
"Nu am timp de petreceri, trebuie sa invat."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii zici ca vrei ca de ziua ta sa te relaxezi impreuna cu ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la urma e ziua ta de nastere daca tu nu vrei mama ta trebuia sa inteleaga asta. nu poti obliga pe cineva sa faca ceva ce nu vrea, doar pentru ca vrea ea. aiurea

sunt curios totusi, de ce numai vrei?

| xXsweetgirl99Xx explică (pentru anonim_4396):

Pur și simplu nu mai vreau să îmi serbez ziua anul ăsta... Nu am un motiv anume. Poate că m-am plictisit de petrecerile simple din fiecare an, nu mai e farmecul acela...

| anonim_4396 a răspuns (pentru xXsweetgirl99Xx):

Foarte bine, spune-i ce mi-ai zis si mie acum. daca nici asa nu intelege, ma abtin sa zic restul.

| iSwag a răspuns:

De ce nu ai vrea?

- Spune-i ca o sa fugi de-acasa daca o sa dea petrecere.

| xXsweetgirl99Xx explică (pentru iSwag):

Am încercat deja asta și nu am unde sa fug, și oricum știe ca nu as fi in stare sa fug de acasă cu adevărat.

| iSwag a răspuns (pentru xXsweetgirl99Xx):

De ce nu ai vrea o petrecere? De fapt nici eu nu vreau... parintii ma fac de ras (ex: "Acum vine tortuletuuuuuuuuuuuuul" sau alte chestii de-astea"

| T0T a răspuns (pentru iSwag):

Ar trebui să fii idiot să fugi, dapoi să dai un asemenea sfat.

| iSwag a răspuns (pentru T0T):

Nu stiu motivul ei.

| xXsweetgirl99Xx explică (pentru iSwag):

Că mă fac de râs? Nu, asta nu e prea posibil. N-are de ce să îmi fie rușine cu părinții mei.

| iSwag a răspuns (pentru xXsweetgirl99Xx):

Atunci nu te inteleg.