| Mara14 a întrebat:

De ceva timp ma gandesc cum e sa fii mama. Este posibil sa imi doresc un copil deoarece sunt singura, ii indepartez pe toti din jurul meu. Chiar daca inca sunt mica si veti spune ca am luat-o razna nu m-am gandit la asta 2 zile ci de un an. Stiu ca parintii nu vor accepta insa mi-as dori sa inteleaga ca asa voi fi fericita. Chiar daca tatal copilului nu l-ar recunoaște as fi de acord sa il cresc singura. Credeti ca as putea sa fac asta?

26 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Din ce il cresti? Ce viitor ii poti asigura copilului? Probabil ca le vei cere bani parintilor.
Daca tu ai fost praf la evaluarea nationala, cum crezi ca ii poti da copilului o educatie? O sa fii un copil care are un copil.
O mamica nu ar trebui sa fumeze, copilul poate avea probleme de sanatate.
Nu e de loc usor sa il cresti asa cum ti-a spus altcineva. Copilul vine cu o multime de probleme. Cauta o carte despre ce e de facut in primul an de viata a bebelului (gasesti la biblioteca) si citeste-o. Cand esti gata cu cartea, mai gandeste-te odaata.

| Mara14 explică (pentru SkyPilot):

Am fost praf? Sa iei 8, 5 e putin? Sa iei 9, 8 la matematica e putin? Sa iei la germana 9 e putin?

| Mara14 explică (pentru SkyPilot):

O mama nu trebuie sa fumeze, de acord. Spunele astora si parasutelor care fac centura, sunt cu burta la gura si termina un pachet pe ora

| PedoBarbie a răspuns:

Copil la vârsta asta? Stai potolită!

| Mara14 explică (pentru PedoBarbie):

Si e mai bine sa faci copil la 39 de ani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu macar ai frati mai mici ca sa vezi cam cum sta treaba cu copiii mici? Daca tu crezi ca e un fel de joaca, te inseli.
Imi pare rau pentru tine ca ai crescut fara tata si poate nu ti-a fost deloc usor, dar asta nu inseamna ca si copiii pe care o sa ii ai trebuie sa treaca prin asta (din contra, tu daca stii cum e, ar trebui sa incerci sa fie altfel pentru ei).
Avem aproape aceeeasi varsta, dar chiar si numai din raspunsurile de la intrebarea asta pot sa iti zic ca nu prea gandesti deloc matur, asa ca sfatul meu e sa nu te apuci de chestii care o sa te depaseasca.

| Mara14 explică (pentru anonim_4396):

Cine a spus ca am crescut fara tata? E mult mai complicat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mara14):

Tu ai zis,... nu trebuie sa il recunoasca tatal. Cum am crescut eu asa va creste si el' si de aia am crezut asta. Oricum, ideea e ca eu stiu cum e sa lipseasca tata foarte mult de acasa si imi imaginez ca e mult mai greu sa nu aiba cineva tata deloc.

| Mara14 explică (pentru anonim_4396):

Am spus ca nu trebuie sa il recunoasca deoarece decat sa stea cu mine din obligatie mai bine fara

| Scarbo a răspuns:

Desigur ca da, ai respectul meu pentru acest gand, daca spui ca ii indepartezi pe cei din jurul tau, inseamna ca esti o femeie puternica. Sa cresti un copil nu e greu, mai greu este atunci cand ajunge la varsta adolescentiei, atunci cand trebuie sa-si construiasca personalitatea, dar din cate imi dau seama, asa la o prima analiza, te-ai descurca de minune.
O intrebare : De ce ii indepartezi pe cei din jurul tau?

| Mara14 explică (pentru Scarbo):

Deoarece ei cred ca sunt o papusa usor de manevrat, fara sentimente. Pot vorbii la adresa mea cat vor. Insa daca voi avea un copil si vor comenta la adresa lui ii ia dracu

| Scarbo a răspuns (pentru Mara14):

Raspunsul tau m-a facut sa zambesc pentru cateva secunde happy, inceteaza sa mai asculti si tu toti prostii ce ii judeca pe altii doar pentru a se afla in treaba. Cumava te afli in mijlocul unor oameni religiosi, si motivul pentru care ii indepartezi este acela ca nu esti la fel ca ei? Esti atee?

| Mara14 explică (pentru Scarbo):

Nu, ortodoxa

| MissADEEL a răspuns:

Sfatul meu e sa nu.
Intai creste o floare, apoi un caine, si vezi cum te descurci. Pentru a creste un copil ai nevoie de resurse in primul rand. Presupunand ca esti adolescenta, ce i-ai putea oferi financiar?
Impresia mea e ca ai nevoie de cineva care sa iti arate afectiune, cineva aproape de tine. Inainte de a lua astfel de decizii, trebuie sa gandesti bine cu capul, nu doar cu inima, altfel o sa iti para rau la un moment dat, precum persoanele care sar de bucurie cand primesc un pisoias si apoi, cand incepe sa distruga mobila, se satura.
Intreaba-te pe tine daca la varsta asta ai resursele necesare? Ai putea, fizic, sa faci fata unei sarcini? Daca tatal copilului nu il va dori, cum o va duce acesta fara al doilea parinte si mai ales ce faci daca nu plateste pensie alimentara, poti face rost de suficienti bani cat sa ii oferi necesarul?
Inainte de copil, gandeste-te si la tine, esti tanara si in dezvoltare. Un bebelus iti ingreuneaza progresul.
Presimt ca ai nevoie de cineva care sa te sprijine si ca, astfel, ideea asta poate sa iti iasa din cap. Acesta poate fi oferit si de un animalut, daca intr-adevar nu gasesti pe nimeni in mediul in care traiesti. happy

| Mara14 explică (pentru MissADEEL):

Cum am facut fata unui om care era sa ma nenoroceasca pe viata (operatie pe coloana, era sa paralizez) cred ca fac fata si unei sarcini, Am spus nu trebuie sa il recunoasca tatal. Cum am crescut eu asa va creste si el

| MissADEEL a răspuns (pentru Mara14):

Daca nu sunt indiscreta, ce varsta ai?

| Mara14 explică (pentru MissADEEL):

Vineri cand pun optiunile pentru liceu fac 15. Daca nu imi pot indeplini visul de a face Andrei Saguna macar sa am un copil

| MissADEEL a răspuns (pentru Mara14):

Multi inainte! Ma gandeam ca ai ceva mai mult. Sfatul meu e sa te consulti cu cineva mai apropiat tie decat niste persoane straine de pe TPU, mai ales fiindca esti mai tanara decat credeam si, la varsta asta, ideile se schimba constant. Nu te grabi.

| Mara14 explică:

Nu cred ca am nevoie de psihiatru. La psihiatru merg de obicei oamenii care vor sa se spanzure, sa se arunce de pe bloc, care au trecut printr-o trauma.

| Happyjump a răspuns (pentru Mara14):

Si copiii nebuni

| Mara14 explică (pentru Happyjump):

Ala e psiholog. Faci confuzie

| Happyjump a răspuns (pentru Mara14):

Bine, du-te la psiholog, atunci. Psihiatrul tratează oamenii cu probleme psihice, dar ma rog, daca tu preferi un psiholog, atunci du-te acolo.

| deea1155 a răspuns:

In cazul anumitor femei instinctul matern se dezvolta mai devreme, am citit ca esti adoptata la tine e posibil sa se fi dezvoltat si din dorinta de a avea pe cineva sange din sangele tau, poate din dorinta de a simti ca iubesti si esti iubita neconditionat. Insa,, obtinerea,, unui copil e partea ce mai usoara, dar exceptand dragostea si grija material ce ii poti oferi? Un copil are nevoie de dragoste, stabilitate, hrana, hainute, educatie ( gradi+ scoala). E minunat sa cresti un copil dar trebuie sa te asiguri ca prin propriile puteri ii asiguri strictul necesar. Sper sa-ti implinesti dorinta si sa-i poti asigura piciulinului tau tot ce are nevoie.

| Mara14 explică (pentru deea1155):

Mai stiu fete care au nascut la 17 ani iar parintii lor sunt fericiti ca au nepot/nepoata. Majoritatea cred ca daca nasti la varsta frageda esti proasta si ca numai in liceele slabe sunt fete asa, nu ci si in liceele precum Andrei Saguna(9.5) sunt fete care in clasa a x-a fac intrerupere.

| 04la04 a răspuns:

Buna.E o decizie foarte serioasa sa ai un copil. Daca nu te deranjeaza pot sa te intreb cati ani ai? Daca ti-ai terminat studiile, si cat de cat un viitor organizat din punct de vedere financiar(e greu sa cresti un copil in ziua de azi ) te poti gandi la un copil. Daca nu t-ai terminat studiile, lucreaza si stabilizeaza-te.Si nu te-ai gandit la varianta de a adopta un copil?

| Mara14 explică (pentru 04la04):

Eu sunt un copil adoptat. M-am gandit dar nu poti daca nu esti casatorit iar majoritatea barbatilor nu accepta asta