| HelenAdrianna039 a întrebat:

Hei TPU, eu stau în Anglia, și în vacanta de vara o sa stau singura la bunicii mei fără părinți. La vara, vreau sa mă duc în alt oraș, sa mă văd cu un prieten foarte bun. Cum as putea sa îi conving pe ai mei sa mă lase sa merg în alt oraș? Sa menționez ca am 14 ani și prietenul meu la fel.

2 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Eu unul n-as recomanda sa mergi singura la 14 ani in alt oras, nici in UK nici in Romania! In primul rand trebuie sa imi spui cine e acel prieten bun, e cunoscut pe internet sau vreun amic din copilarie, fost coleg de scoala sau stiu eu ce? Daca e cineva cunoscut pe internet recomandarea mea e NU TE DUCE, chiar daca v-ati vazut pe webcam si esti absolut sigura ca are 14 ani si ati mai facut si alte chestii;-) stii tu ce, online. Daca e vreun amic din copilarie situatia se schimba, spune-le parintilor tai sau bunicilor, persoanele care te au in grija in acel moment sa ia legatura cu parintii baiatului si sa se asigure ca stiu despre aceasta vizita si te asteapta la gara, autobuz, avion, ce o fi si te duc acasa.
Crede-ma ca nu ai varsta aventurilor, au patit-o urat de tot altele mai batrane. Deci numai cu contact intre parintii baiatului si parintii tai ti-as recomanda sa pleci!

| GYGYLATINO a răspuns:

Si eu sunt de aceeasi parerea cu pufulescu foarte bine a zis si eu te sfatuiesc sa nu te duci