| minioni a întrebat:

Hei,TPU happy M-am gandit sa va pun o intrebare voua, si voi sa raspundeti cat mai sincer...
Ce parere aveti voi de depresiile alea in care plangi mereu si te gandesti numai la moarte si la intuneric si la tot ce e rau?
Va mai dau o intrebarelaughing) Ce parere mai aveti si de oamenii care se taie pe maini si pe picioare cu lama?!

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Toti cei specificati de tine au nevoie de un medic.

| Salontanul a răspuns (pentru neutrino):

Si medicamente multe, multe.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Salontanul):

De multe ori, aceste persoane au nevoie de..intelegere..un umar pe care sa planga si cineva pe care sa-i sustina, sa le dea incredere si sa ii faca sa priveasca altfel viata, intr-un mod mai pozitiv.Am zis eu asta.dar fara a reusi sa pun in practica.happy Exista zile in care tristetea iti cuprinde tot sufletul si amaraciunea te duce la disperare si nu cred ca medicamentele alea multe de care vorbesti ar putea ajuta un om cu depresie...Mai degraba SPRIJIN. SPRIJIN si iar. SPRIJIN.

Medicamentele multe sunt bune pentru schizofrenici...dar NU si pentru depresivi.E o diferenta intre ei, foarte mare.

| T0T a răspuns:

Nu am nicio părere. Au nevoie de cineva care să le fie aproape de sufletul lor. Dacă sunt deja în situații mai grave probabil și de un psiholog. Cât despre tăieturi unii le fac ori ca să tragă un semnal de alarmă pentru cei din jur, ori de masochiști ori pentru că asta simt, își urăsc propria persoană și simt să își provoace cumva durere și semne.

| Ciumpi35 a răspuns:

Dacă te tot gândești la întuneric spune-le părinților să plătească factura la lumină și se rezolvă.